MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI

Şaban ÖZDEMİR (NPGRUP)

NP İSTANBUL Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gerek yazdığı kitaplar gerekse de katıldığı program ve toplantılarla, Türkiye'yi bilgilendirmeyi sürdürüyor. Tarhan, geçtiğimiz günlerde Isparta İl Sağlık Müdürlüğü'nün davetlisi olarak Isparta'daydı.

 


Tarhan, evlilik, aile içi ilişkiler, kıskançlık, cinsellik gibi aile saadetini yakından ilgilendiren birçok konuda katılımcıları bilinçlendirdi.

Isparta İl Sağlık Müdürlüğü ve Psikolojik Danışma Merkezi'nin katkılarıyla geçtiğimiz günlerde Ispartalılarla biraraya gelen NP İSTANBUL Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sağlam bir ailenin temellerinin nasıl atılacağını anlattı.

Timaş yayınlarından çıkan "Aile Okulu" ile Nesil yayınlarından okuyucusuyla buluşan"Son Sığınak Aile" adlı kitaplarını da okurlarına imzalayan Tarhan; evliliğin ve mutluluğun püf noktalarını Ispartalılarla paylaştı.

İlginin yoğun olduğu programda Tarhan, davetlilerin yazılı sorularına da tek tek cevap verdi. 

"FEDAKARLIK HİZMETKARLIK DEĞİLDİR"

Evliliğin insan hayatındaki en önemli tasarruflarından biri olduğunu hatırlatan psikiyatrist Tarhan, ideal eşin seçimi konusunda ayrıntılar verdi. Bireylerin evlenmeden önce gözlerini dört açması gerektiğinin altını çizen Tarhan, evlendikten sonra dört açılan gözün artık yarım açılması gerekliliğini vurguladı. Evlilik eğitiminin önemine dikkat çeken Tarhan, evliliğin çoğu zaman eğitim hataları nedeniyle yıkıldığını söyledi. Evliliğin uzun bir yolculuğa çıkma olarak değerlendirilmesi gerektiğinin de altını çizen Tarhan, "Hem evli olacağım hem de özgür" anlaşının, evliliğin doğasına aykırı olduğunu kaydetti. Evlilikte fedakarlığın da önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, fedarlığın hizmetkarlık olarak değerlendirilmemesi gerektiğine özellikle vurguladı.

 İLETİŞİMDE GÖZ TEMASI OLMALI

Aile içerisinde iletişimin önemi konusunda katılımcıları bilgilendiren Tarhan, göz temasının iletişimde olmazsa olmaz olduğunu söyledi. Huzurlu bir ailede sevginin tek başına yeterli olmadığını, iletişimin bu noktada önemli taşıdığını belirten Tarhan, iletişim süresinden çok, kalitesinin önemli olduğunu kaydetti. Tarhan; " iletişimde göz teması olmalı" dedi.

Evliliğin bir yatırım olduğunu, emek gerektirdiğini kaydeden Tarhan, aile bireylerinin sorun çözmeyi bilmedikleri için iletişim kuramadıklarını bu nedenle de boşandıklarını ifade etti.

EŞLERİN KÜSMESİ

Küsmek, sağlıklı aile yapısını zedeleyen önemli davranışlardan birtanesi. Tarhan'ın gündeminde Eşlerin birbirlerine küsmeleri de vardı. Her bireyin uzatmamak kaydıyla küsme hakkına sahip olduğunu hatırlatan Tarhan, küserek bireyin ruh dünyasını iletişime kapadığını söyledi. Bu konuda bireylerin çok çaba harcaması gerektiğine dikkat çeken Tarhan, eşlerin küskünlük gerekçesini kesinlikle birbirlerine hissettirmesini istedi.

BENCİLLİK

Bencilliği evliliğin en büyük düşmanı olarak tanımlayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eşlerin çoğu zaman yaptıklarının farkında olmadıklarını söyledi. Bencillik konusunda eşlerin birbirlerine, bencilliğin neden olacağı zararları anlatması gerektiğini ifade eden Tarhan, karşı tarafın bencil tarafa değişime ihtiyaç olduğu hissini uyandırması gerektiğinin de altını çizdi.

SÜRPRİZLER MUTLULUK HORMONU SALGILIYOR


Evlilikte eşlerin birbirlerini değiştirme çabalarına girmesinin yanlış olduğuna dikkat çeken Tarhan, eşlerin aralarında üstünlük savaşına girmemeleri gerektiğini söyledi. Eşlerden ben nasıl yaparsam evliliğimi daha iyiye götürürüm mücadelesi vermesini isteyen Tarhan, eve girerilirken ilk evlenildiğinde olduğu gibi yeni giriyormuşçasına eve girilmesi gerektiğini hatırlattı. Evliliği bilgisayara benzeten Tarhan; "Nasıl bilgisayar dönem dönem güncelleniyorsa evlilik de o şekilde güncellenmeli" dedi. Daha canlı ve kaliteli evlilik için bunun şart olduğunu vurgulayan Tarhan, eşlerin birbirlerine sürprizler de yapmasını istedi. Tarhan; "Sürprizler beyinde mutluluk hormonunu daha çok salgılatıyor" dedi..

KISKANÇLIK KALİTEYİ ARTIRABİLİR

Aile saadeti için kıskançlığın da dozu oldukça önem arz ediyor. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kıskançlığın kişinin en çok utandığı duygu olduğunu söyledi. Kıskançlık doğal bir duygudur diyen Tarhan, iyi yönde kullanıldığı takdirde kıskançlığın evliliği daha da kaliteli hale getireceğini, aksi halde evliliği bitirebileceğine dikkat çekti. Kıskançlık duygusundan kişi rahatsız olmamalı diyen Tarhan, kişinin ne yaptığına bakması gerektiğini söyledi. Kişilerin kendini, başkalarıyla kıyaslamasının da yanlış olduğuna dikkat çeken Tarhan, kimsenin kimseden üstün olmadığını, her insanın orjinal olduğunu belirtti.

KADIN ERKEK ARASINDAKİ CİNSELLİK

Günümüzde boşanma gerekçelerinin önemli bir kısmını da eşler arasında yaşanan cinsel sorunlar oluşturuyor. Bu konuya ilişkin de görüşlerini Ispartalalırla paylaşan Psikiyartrist Tarhan, modernizme bağlı olarak bireylerin rollerinde değişikliklerin kendin gösterdiğini söyledi.

Cinsellikte kadının psikolojik ihtiyacının romantizm, erkeğin ise erotizm olduğunu vurgulayan Tarhan, eşler arasında cinsellik sınırlarının iyi çizilmesi gerektiğine dikkat çekti. Tarhan, mutlu bir aile için her role uygun davranılması gerekir dedi...
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al