Mutlaka öğretin!

Çocukların okullarda karşılaşabilecekleri enfeksiyonlara karşı özellikle tuvaletlerden sonra ve beslenmeden önce mutlaka ellerini yıkamayı öğretin.

Mutlaka öğretin!

Çocukların okullarda karşılaşabilecekleri enfeksiyonlara karşı özellikle tuvaletlerden sonra ve beslenmeden önce mutlaka ellerini yıkamayı öğretin.

mutlakaogretinAkdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Alerji ve İmmünoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Bingöl, çocukların okullarda karşılaşabilecekleri enfeksiyonlara karşı özellikle tuvaletlerden sonra ve beslenmeden önce mutlaka ellerini sabunla yıkamalarının öğretilmesi gerektiğini, aksi takdirde çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi.Bingöl, başlayan eğitim öğretim yılında sağlık açısından gerek velilerin gerekse okul idarecilerin hazırlıklı olması gerektiğini dile getirdi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Okullarda çocukların toplum kaynaklı enfeksiyonlarla karşılaşma riskinin arttığına işaret eden Bingöl, sonbahar mevsimi nedeniyle salgın hastalıkların da artacağını, bu durumun çeşitli hastalıklara zemin hazırlayacağını anlattı. Özellikle kreşe ve okula yeni başlayan çocukların bağışıklık sistemi henüz gelişmediği için risk grubunu oluşturduğuna dikkati çeken Bingöl, çocukların kalabalık ortamlarda çeşitli enfeksiyonlara maruz kaldığını belirtti. Çocukların sık sık hastalanmaması için anne ve babalarına uyarılarda bulunan Bingöl, öncelikle çocukların aşılarının tamamlanmış olmasına dikkat edilmesini istedi. Çocukların beslenmesine de özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Bingöl, "Çocukların yaşına uygun kalori, vitamin, protein ihtiyaçlarını yeterince alabilmesi gerekiyor" dedi. Enfeksiyona karşı beslenme kadar temizliğe de önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Bingöl, şöyle konuştu: "Çocuklara el yıkama alışkanlığının kazandırılması gerekiyor. El yıkamama, toplum içinde çok önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Yıkanmayan eller, pek çok hastalığa neden olabilecek mikropları barındırır. Ellerin yıkanmasıyla birçok hastalığın oluşması önlenebilir. Dolayısıyla çocuklarınıza el yıkamayı öğretmeliyiz. El yıkamak hayati önem taşıyor. Çocuklara özellikle tuvaletlerden sonra ve beslenmeden önce mutlaka ellerini sabunla yıkamaları gerektiği bilinci aşılanmalı. Aksi takdirde birçok hastalığa davetiye çıkabilir." Bingöl, bazı okullarda tuvaletlerde sabun olmadığını ifade ederek, okul idarecilerinin temizlik konusuna gereken hassasiyeti göstermeleri gerektiğini dile getirdi.

"HASTA ÇOCUKLAR EVDE İSTİRAHAT ETSİN"

Prof. Dr. Bingöl, çocukların ruhsal olarak okula hazır olmasının önem taşıdığına işaret ederek, "Hasta olan çocukların evde istirahat etmeleri hem daha çabuk iyileşmeleri hem de hastalıklarını diğer çocuklara bulaştırmamaları açısından daha uygundur. Okul idarecilerinin bu konuda anlayışlı davranmaları gerekir" diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Çocuk için korku, bilinmeyene karşı verdiği duygusal tepkiyi ifade eder. Normal gelişim sürecinde çocukta korkular olması doğaldır. Savunma mekanizmal
  • Randevu Al