Mutant Nedir? Mutant İlacı

Mutant Nedir; Mutant, organizmaların X, Y, Z, Gama ve benzeri hiper ışınımlara maruz kalması sonucunda hücre çekirdeğindeki DNA dizilimlerinde ve sarmallarında bozulmalar meydana gelmesiyle canlının fizyolojik ve biyolojik özelliklerinde gözle görülür değişmelerin görülmesidir. Mutant ilacı hakkında

Mutant Nedir? Mutant İlacı

MUTANT NEDİR?

Covid-19 düşmanı ilaç olarak gündeme gelen Mutant virüse karşı da etkili olacak. Mutant Nedir; Mutant, organizmaların X, Y, Z, Gama ve benzeri hiper ışınımlara maruz kalması sonucunda hücre çekirdeğindeki DNA dizilimlerinde ve sarmallarında bozulmalar meydana gelmesiyle canlının fizyolojik ve biyolojik özelliklerinde gözle görülür değişmelerin görülmesidir. Mutant ilacı etkili mi?

MUTANT  İLACI

Dünyada koronavirüse karşı aşılar dışında ilaç çalışmaları da devam ediyor. Özellikle ABD’de geliştirilen 'Molnupiravir' her şeyi değiştirebilir.  Molnupiravir ABD’li bilim insanları tarafından Emory Üniversitesi’nde geliştirilen, grip virüsüne karşı etkili olan antiviral bir ilaç. Gribe karşı etkinliği test aşamasındaydı. Salgın ortaya çıkınca Molnupiravir'in koronavirüse karşı etkisi üzerinde duruldu. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ilacın Covid-19'u 24 saat içinde etkisiz hale getirdiği açıklandı. Hatta Faz-2 insan denemelerinde enfekte kişilerde virüsü büyük ölçüde azalttığı da görüldü. Günde iki defa molnupiravir verilerek uygulanan tedavinin ardından hastaların hiçbirinde bulaşıcı virüse rastlanmadı. İlaç, eğer Faz-3 denemelerinde de başarılı sonuçlar verirse, ilk defa ağız yoluyla alınan bir antiviral ilaç Covid-19 ile mücadelede çığır açabilir ve asemptomatik yayılmayı engelleyebilir.

MUTASYONLU KORONAVİRÜS NEDİR?

Mutasyonlu koronavirüs, Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik. Mutasyonlu koronavirüs; RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür.

Mutasyonlu koronavirüs; Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir.

MUTASYON NEDİR?

Mutasyon; Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik. RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür. Mutasyon, Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı COVID-19 Sözlüğü'nde yer alan bilgilere göre mutasyon;

Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir.

MUTASYONLU KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ

En yaygın semptomlar:

- halsizlik
- güç kaybı
- ateş
- kuru öksürük
- yorgunluk
- ağrı ve sızı
- boğaz ağrısı
- ishal
- konjunktivit
- baş ağrısı
- tat alma veya koku duyusunun kaybı
- ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi
- solunum güçlüğü veya nefes darlığı
- göğüs ağrısı veya göğüste baskı
- konuşma veya hareket kaybı
- Ciddi semptomlar gösteriyorsanız derhal tıbbi yardım alın. Doktorunuzu veya sağlık tesisini ziyaret etmeden önce mutlaka telefonla arayın.
- Hafif semptomlar gösteren ve başka bir sağlık sorunu olmayan kişiler, tedavi sürecini evde geçirmelidir.
- Virüsle enfekte olan kişiler ortalama 5-6 gün içinde semptomları göstermeye başlar. Bununla birlikte, bu süre 14 günü bulabilir.

Mutasyonlu virüs belirtileri ile corona virüs belirtileri arasındaki farklı nelerdir? Mutant virüs tehlikeli mi?

Avrupa’daki vata artışlarının arkasındaki en önemli etken, koronavirüsün mutasyona uğraması olarak gösteriliyor. Bakan Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ülkemizde görülen mutasyonlu virüs vakalarından bahsederken vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Bilindiği üzere koronavirüs, kış hastalıkları sebebiyle ortaya çıkan belirtilere benzer belirtiler gösteriyor. Peki, corona virüs ile mutasyonlu virüs belirtileri arasındaki farklar neler?

Mutant; Virüsün mutasyona uğraması, bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik olarak adlandırılıyor. Bugüne kadar dünyanın çeşitli yerlerinde koronavirüsün mutasyona uğradığı biliniyor.

MUTASYON VİRÜS TEHLİKELİ Mİ?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, "Mutasyonla ilgili çok fazla sayıda haber ve bilgi çıkmış durumda. Dünyadan da sürekli bilgi geliyor. İngiltere'de başlayan mutasyonların duyurulmasıyla birlikte hepimiz alert olduk. Burada en büyük merakımız 'mutasyonun hastalık şiddeti üzerine etkisi ne olacak?' Şu anda hastalık şiddetine dair olumsuz bir bilgi elimize gelmedi; dünyadan da ülkemizden de. Evet; bazı mutasyonlar gerçekleşti. Ama hastalığın şiddetini arttırdığına dair bir kanıt şu an elimizde yok. Kişisel olarak şunu söyleyebilirim ki virüs yaşamını devam ettirmeye çalışıyor aslında. Her türlü önlemi arttırdığımızda virüs başka bir yol deniyor. O nedenle mutasyona uğruyor. Bu tam da bir savaş gibi aslında. Bu mutasyonların sonucunda hastalık şiddetini etkileyen bir durumla ben yoğun bakımlarımızda karşılaşmadım'' ifadelerini kullandı.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Zatürre, tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor.
  • Vücudumuzdaki en kalın ve en uzun sinir olan nervus ischiadicus ya da halk dilindeki adıyla siyatik, bel bölgesinde bulunan son omurdan çıkar ve dizin
  • Randevu Al