MS HASTALIĞINDA YENİ GELİŞME

MS HASTALIĞINDA YENİ GELİŞME

AFP

Bilim adamları, genlerde, Multiple Skleroze  (MS) hastalığında rol oynayan yeni varyasyonlar buldu.

 


Bu genetik varyasyonlar,  MS'in bir bağışıklık sistemi hastalığı olduğu tezini destekliyor.

Uluslararası bir ekip tarafından yapılan ve sonuçları Nature dergisinde  yayımlanan araştırma, MS hastalığında insan hücreleriyle bağışıklık sistemi  faktörleri arasında bağ bulunduğunu gösterdi.

15 farklı ülkeden, 9 bin 700'ün üzerinde MS hastasının verilerini  yaklaşık 17 bin 400 sağlıklı insanın bilgileriyle kıyaslayan araştırmacılar, MS  ile ilgili daha önce belirlenen 20 genin yanı sıra 29 yeni gen varyasyonu tespit  Aetti. Bu genler MS hastalığına yakalanma riskinde rol oynuyor.

Yeni tespit edilen genler, hücresel bağışıklıkta önemli rol oynayan  T-lenfositlerine işaret ediyor. Yeni genlerin büyük bölümü, başka bağışıklık  sistemi hastalıklarında da rol oynuyor.

Araştırma, MS hastalığında D-vitamini metabolizmasının rol oynadığı  tezini de doğruluyor, çünkü bulunan genlerin ikisi bu metabolizmayla ilgili.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al