Motosiklet arkasında 15 saat

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin batısındaki ücra bir köyde doğan yapışık ikizler, bir motosikletin arkasında 15 saat süren bir yolculuktan sonra, başarılı bir ameliyatla birbirlerinden ayrıldı.

Motosiklet arkasında 15 saat

Anick ve Destin adlı bebekler, Ağustos'ta 37 haftalık olarak dünyaya geldi. Karınlarından bitişik olan ikizlerin, bazı iç organları ortaktı.

Bebeklerinin yaşayabilmesi için ameliyat olması gerektiği söylenen aile, battaniyeye sardığı ikizlerini 1400 kilometre uzaklıktaki başkente götürmek zorunda kaldı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde daha önce hiç yapışık ikizleri ayırma ameliyatı yapılmamıştı.

'KÖY KOŞULLARINDA HAYATTA KALMALARI MUCİZE'

Aile, yolculuğun büyük bölümünü ormanlık bölgede, motosikletle yaptı.  İkizler Kinşasa'da gönüllü doktorlar tarafından ameliyat edildi. Ameliyatın başarılı geçtiğini belirten doktorlar, bebeklerin üç hafta gözlem altında tutulduktan sonra evlerine gönderileceğini belirtti.

Dünya genelinde, her 200 bin doğumdan birinde yapışık ikizler dünyaya geliyor. Bu bebeklerin hayatta kalmaları büyük oranda içinde bulundukları koşullara bağlı.

Ancak doktorlar, köy koşullarında normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin hayatta kalmasını, "mucize" olarak nitelendiriyor.

BBC TÜRKÇE

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al