Deprem Travma Psikolojisi

MOTİVASYONUNUZ ETKİLEMESİN

MOTİVASYONUNUZ ETKİLEMESİN

A.A

YGS öncesi yaşanan tartışmaların öğrencilerin çalışma isteklerinde azalmaya neden olabileceği açıklandı.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ)  Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kutlu, “Yüksek Öğretime  Geçiş Sınavı'nda (YGS) etkili ve verimli çalışmaktan vazgeçmeyenler ile özellikle  bu aşamada atak yapanlar için başarı kaçınılmazdır” dedi.

Kutlu, 11 Nisan'da yapılacak ve yaklaşık  1,5 milyon öğrencinin gireceği YGS öncesi yaşanan tartışmaların bazı öğrencilerin  çalışma isteklerinde azalmaya neden olabileceğini bildirdi.
 
Öğrencilerin şartlar ne olursa olsun çalışma programlarında ve  motivasyonlarında azalma olmaması gerektiğine dikkati çeken Kutlu, şöyle  konuştu:

"11 Nisanda yapılacak YGS'de katsayı ile ilgili olarak henüz nasıl bir  uygulamanın yapılacağı tam olarak belirlenmemiş olmasına rağmen, sınava girecek  öğrencilerin uygulama nasıl olursa olsun motivasyonlarını kaybetmeden çalışmaları  ve sadece bu sınava odaklanmaları gerek. Öğrencilerin psikolojide 'başarıyı  etkileyen sinsi düşmanlardan biri' olarak da adlandırılan 'bahane bulma  mekanizmasına' yönelerek, ders çalışmaktan uzaklaşmamaları, ders çalışma  davranışını engelleyebilen bu bu sinsi düşmanın farkında olup onu kontrol ederek  etkili bir biçimde çalışmaya devam etmeleri gerekmekte."

MERDİVENİN İLK BASAMAĞINA ODAKLANIN       

Kutlu, öğrencilerin yaşanılan süreci “tıpkı bir merdiveni çıkmaya”  benzetebileceğini belirterek, “Bir merdivenin ilk basamağına adım atabilmek için  daha çok o basamağa bakmak ve odaklanmak gerekir. Eğer merdiven çıkarken ilk  adımın atılacağı basamak yerine diğer basamaklara bakılıp sonraki basamaklara  odaklanılırsa, kişi bu ilk basamağa takılarak düşebilir” dedi.

Süreçte ailelere ve eğitimcilere de önemli görevler düştüğünün altını  çizen Kutlu, şunları kaydetti:

"Bu konuda yasalar çerçevesinde objektif bir ölçme ve değerlendirmenin  yapılacağından kimsenin şüphe duymaması, ailelerin ve eğitimcilerin öğrencilere  bu konuda olumlu telkinlerde bulunarak desteklemeleri, onların hak ettikleri  düzeyde başarılı olabilmeleri için oldukça yararlı yaklaşımlardır. Ayrıca 11  Nisan yapılacak YGS için artık son düzlüğe girildi. Kazananlar ve kazanmayanlar  öğrencilerin bu son düzlükte yapacakları ataklara bağlı. Bu nedenle öğrencilerin  bu aşamada sadece sınava yönelmeleri ve çalışmalarını aksatmadan sınava  hazırlanmaları gerek. YGS için etkili ve verimli çalışmaktan vazgeçmeyenler ile  özellikle bu aşamada atak yapanlar için başarı kaçınılmazdır."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al