Mona Lisa hakkında ilginç iddia

'Mona Lisa bir erkek ve kadının karışımı' iddiası

Mona Lisa hakkında ilginç iddia

İtalyan Rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci'nin yüzyıllardır "gizemi" çözülmeye çalışılan Mona Lisa tablosuyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

İtalyan sanat tarihçisi Silvano Vinceti, tablodaki kadının, bir erkek ve bir kadın modelin birleşimi olduğunu ve söz konusu erkek modelin Leonardo da Vinci'nin sevgilisi olduğu öne sürülen yardımcısı Gian Giacomo Caprotti olduğunu iddia etti.

Tarihi ve Kültürel Miraslar Ulusal Komitesi Başkanı Silvano Vinceti, Mona Lisa tablosunun Toskanalı bir tüccarın karısı Lisa Gherardini ile Gian Giacomo Caprotti'nin "androjen bir karışımı" olduğunu söyledi.

'MONA LİSA'NIN ALTINDA GİZLİ BİR PORTRE VAR'

Kızıl ötesi tarama yoluyla tabloyu inceleyen Vinceti, Da Vinci'nin Caprotti'yi model olarak kullandığı bazı tablolarındaki figürlerle Mona Lisa'daki kadının, özellikle burnu, alnı ve gülümsemesinin benzerlik gösterdiğini savundu.

Silvano Vinceti, İngiliz The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada da "Yıllardır araştırmacıları bölen bir soruya, Mona Lisa'nın kime dayandığı sorusuna yanıt bulduk" dedi.

Ancak gazeteye konuşan Oxford Üniversitesi'nden sanat tarihi profesörü Martin Kemp, Vinceti'nin iddiasına şüpheyle yaklaştı. Prof. Kemp, Da Vinci'nin "Salai" lakaplı yardımcısı Caprotti'nin fiziksel yapısıyla ilgili kesin bir bilgi bulunmadığını vurguladı.

1500'lerin başında yapılan ve dünyanın en ünlü ve gizemli tablolarından biri olarak görülen Mona Lisa (La Gioconda) hakkında yüzyıllar içinde sayısız teori ortaya atıldı. Özellikle de tablodaki kadının gerçek kimliği ve gülümsemesinin sırrı sıklıkla araştırmalara konu oluyor.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al