Mona Lisa hakkında ilginç iddia

'Mona Lisa bir erkek ve kadının karışımı' iddiası

Mona Lisa hakkında ilginç iddia

İtalyan Rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci'nin yüzyıllardır "gizemi" çözülmeye çalışılan Mona Lisa tablosuyla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

İtalyan sanat tarihçisi Silvano Vinceti, tablodaki kadının, bir erkek ve bir kadın modelin birleşimi olduğunu ve söz konusu erkek modelin Leonardo da Vinci'nin sevgilisi olduğu öne sürülen yardımcısı Gian Giacomo Caprotti olduğunu iddia etti.

Tarihi ve Kültürel Miraslar Ulusal Komitesi Başkanı Silvano Vinceti, Mona Lisa tablosunun Toskanalı bir tüccarın karısı Lisa Gherardini ile Gian Giacomo Caprotti'nin "androjen bir karışımı" olduğunu söyledi.

'MONA LİSA'NIN ALTINDA GİZLİ BİR PORTRE VAR'

Kızıl ötesi tarama yoluyla tabloyu inceleyen Vinceti, Da Vinci'nin Caprotti'yi model olarak kullandığı bazı tablolarındaki figürlerle Mona Lisa'daki kadının, özellikle burnu, alnı ve gülümsemesinin benzerlik gösterdiğini savundu.

Silvano Vinceti, İngiliz The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada da "Yıllardır araştırmacıları bölen bir soruya, Mona Lisa'nın kime dayandığı sorusuna yanıt bulduk" dedi.

Ancak gazeteye konuşan Oxford Üniversitesi'nden sanat tarihi profesörü Martin Kemp, Vinceti'nin iddiasına şüpheyle yaklaştı. Prof. Kemp, Da Vinci'nin "Salai" lakaplı yardımcısı Caprotti'nin fiziksel yapısıyla ilgili kesin bir bilgi bulunmadığını vurguladı.

1500'lerin başında yapılan ve dünyanın en ünlü ve gizemli tablolarından biri olarak görülen Mona Lisa (La Gioconda) hakkında yüzyıllar içinde sayısız teori ortaya atıldı. Özellikle de tablodaki kadının gerçek kimliği ve gülümsemesinin sırrı sıklıkla araştırmalara konu oluyor.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al