Mobil cihazlara nasıl haber yazmalı?

Mobil cihazlara nasıl haber yazmalı? Okuyucu nasıl haberleri okuyor? Okuyucunun dikkatini hangi haberler çekiyor?

Mobil cihazlara nasıl haber yazmalı?

Mobil cihazlar için haber yazmak ayrı bir beceri gerektirir. Sınırlayıcı unsurlardan biri ekranın küçüklüğüdür. Bu nedenle yazı tarzınızı bu özelliğe göre uyarlamanız, yazınızı kısa tutmanız önem taşır.

Kısa yazmak önemli

Artık insanlar mobil durumda olduklarında da cep telefonu ve tablet gibi taşınabilir cihazlarla haberleri takip etmek istiyor.

Çok fazla vakitleri olmadığı gibi ekranları da sınırlı boyutta. Bu nedenle bu cihazlara içerik hazırlarken bu özellikleri akılda tutmak gerekiyor. Mobil cihazlar için haber yazmak ve materyal hazırlamak ayrı bir beceri gerektirir.

Bu cihazların en iyi özelliği, taşınabilir olmaları ve esneklik sağlamalarıdır. Fakat bunları en iyi şekilde kullanabilmek için sınırlılıklarını da anlamak önemlidir. Yukarıda da değinildiği gibi sınırlayıcı unsurlardan biri ekranın küçüklüğüdür. Bu nedenle yazı tarzını bu özelliğe göre uyarlamak önem taşır.

İnsanlar cep telefonlarında ya da tablette kısa ve hızlı yoldan bilgi edinmek ister. Yazınızı kısa tutun. Her kelimeyi tartın. Hikâyeyi bütünlüklü olarak anladıktan sonra yazmaya başlayın.

Böylece kelimelerle oynamanız ve doğru kelimeleri seçmeniz mümkün olacaktır.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatrist, yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan Türkiye’nin en çok takip edilen sosyal medya platformlarından ‘Sözler Köşkü’nün ‘Beni İkna Et’ konseptinin
  • Demokrasinin sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda bir değer olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, demokrasinin ailede başl
  • Bilim insanları beyin sağlığı için 20 maddelik uluslararası mutabakata imza attı.
  • Avusturya asıllı Amerikalı psikiyatrist, nörolog, fizyolog, davranış biyoloğu, biyokimyager Eric Richard Kandel, Ağustos ayının sonunda emekli oluyor.
  • Uzay Ortamının Psikolojiye Etkilerini Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç yazdı...
  • Randevu Al