Deprem Travma Psikolojisi

Miyelom tedavisinde umut verici gelişme

Plazma hücrelerinin kemik iliğinde kontrol dışı artışından kaynaklanan kötü karakterli bir hastalık olan Multipl Miyelom'un tedavisinde son yıllarda büyük gelişmeler elde edildi.

Miyelom tedavisinde umut verici gelişme

Plazma hücrelerinin kemik iliğinde kontrol dışı artışından kaynaklanan kötü karakterli bir hastalık olan Multipl Miyelom'un tedavisinde son yıllarda büyük gelişmeler elde edildi.

miyelomMemorial Şişli Hastanesi Hematoloji Bölüm Başkanı ve Uluslararası Miyelom Çalışma Grubu üyesi Prof. Dr. Orhan Sezer yaptığı yazılı açıklamada, dünyada en sık gözlenen kötü huylu kan hastalıkları arasında ikinci sırada yer alan Multipl Miyelom ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Sezer, beyaz kan hücrelerinin bir alt grubunu oluşturan plazma hücrelerinin “antikor” denilen vücudu mikroplara karşı koruyan proteinleri ürettiğini anlatarak, “Multipl Miyelom, görüldüğü sıklık açısından habis kan hastalıkları arasında, “lenfoma” denilen lenf bezi hastalıklarından sonra ikinci sırada. Bu hastalık, kemiklere hasar verip, ağrılara, kırıklara hatta felce yol açabiliyor. Hastalık, bunun ötesinde, böbrek yetmezliğine ve bağışıklık sistemindeki bozukluklara sebep olabiliyor, bu durum da vücudu mikroplara karşı savunmasız hale getirmektedir” ifadelerini kullandı.

“TEŞHİSTE GEÇ KALINMASI, TEDAVİYİ GÜÇLEŞTİRİYOR”

Orhan Sezer, kanda yüksek sedimantasyon değeri, kansızlık, kemik ağrıları, enfeksiyon gibi belirtilerle kendini gösteren Multipl Miyelom'un tanısını koymak için, kan ve idrarda bazı özel biyokimyasal araştırmalar yapılması gerektiğine işaret ederek, araştırma sonucu Miyelom söz konusu olduğu veya olabileceği yolunda ise kemiklerin durumunu ve kemik iliğindeki hücreleri de incelemek gerektiğini aktardı. Dünyada en çok kemik iliği nakli yapılan hastalığın Miyelom olduğuna vurgu yapan Sezer, şöyle devam etti: “Şu anda yaygınlığını kaybeden kök hücrelerin kemik iliğinden alınması yöntemi yerine şu anda kök hücreler kemik iliğinden değil, özel bir ilaç tedavisi sonrası hasta için basit ve kolay bir şekilde, ameliyata gerek olmaksızın, kandan toplanmakta. Birkaç kür kemoterapiden sonra, yaşı ve organ fonksiyonları uygun hastalarda otolog kök hücre transplantasyonu hedeflenirken, kök hücreler toplandıktan sonra, yüksek dozlu tedavi uygulanması ve kök hücrelerin hastaya damardan geri verilmesi tedavisi, bu hastalıkta alınan yanıt oranını, kalitesini ve sürecini önemli şekilde artırıyor. Kök hücre transplantasyonu yapılamayan hastalarda ise yeni ilaçları da içeren tedavi protokolleri uygulanıyor.” A.A

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al