MİKRODALGA FIRINLARA DİKKAT

MİKRODALGA FIRINLARA DİKKAT

Formsante

Teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkan ve çevre sorunu olan elektromanyetik kirliliği ise es geçmeyin!

 


Günümüzde teknolojik gelişmeler, toplumun büyük kısmına sosyal ve ekonomik yararlar sağlayarak yaşantımızı oldukça kolaylaştırmış durumda. Ancak teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkan önemli bir çevre sorunu olan elektromanyetik kirliliği ise es geçmemek gerekiyor.

Günlük yaşantımızda çok sık ve uzun süreli kullandığımız elektronik cihazların tamamı, elektromanyetik alan yaratıyor. Enerji nakil hatları ve trafo istasyonları, TV ve bilgisayar ekranları, radyo, telsiz verici istasyonları, radar sistemleri, uydu iletişim sistemleri, tedavide kullanılan tıbbi cihazlar, mikrodalga fırınları, GSM haberleşme sistemi temel baz istasyonu ve cep telefonları, elektromanyetik dalga yayan sistem ve aletlerin sadece önemli bir kısmı.

Elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri yapılan çalışmalarda ortaya çıkmakta ancak uzun dönem etkileri için çalışmalar halen sürmekte. Bu sürede kişilerin uymaya özen göstermesi gereken önlemler ise şöyle:

1- Yüksek gerilim hatları yerleşim alanlarından uzakta inşa edilmeli, eğer yerleşim alanlarından geçmeleri zorunlu ise bu hatların yeraltından geçirilmesi sağlanmalıdır.

2- Evlerin elektrik tesisatları gözden geçirilmeli, evler manyetik sorunları minimalize edecek şekilde
projelendirilmelidir.

3- Televizyon ekranından en az 1 metre uzakta oturulmalı, çocukların TV’yi uzaktan izlemeleri sağlanmalıdır.

4- Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanmaya özen göstermeli ya da ekran filtresi kullanılmalı, LCD ekranlar tercih edilmelidir.

5- Halojen ve floresan lambalarını, okuma lambası olarak kullanmamaya özen gösterilmelidir.

6- Yatak odalarında TV ya da bilgisayar bulundurulmamalı varsa kullanılmadığı zamanlarda fişten çekilmelidir.

7- TV, çamaşır makinesi, bilgisayar gibi aletlerin arkasında yatak, sürekli kullanılan koltuk bulundurulmamalıdır.

8- Elektrikli araçlar kullanılmadığı zaman kapatılmalı, stand by konumunda unutulmamalı ve hatta fişten çekilmelidir.

9- Elektrikle çalışan radyolu saatler yatak başlarından en az 1m.uzağa yerleştirilmeli ya da pil ile çalışan alarmlı saatlerle değiştirilmelidir.

10- Saç kurutma makineleri yüksek manyetik alan yayarlar. Yüksek manyetik alanların beyinden melatonin salınımını azalttığı gösterilmiştir. Bu nedenle sürekli kullanmak yerine aralıklı ve kısa süreli kullanmak tercih edilmelidir.

11- Bebek telsizleri, bebek yataklarından en az 1m.uzağa yerleştirilmelidir.

12- Kreş, çocuk yuvası, okullar ve hastanelere baz istasyonu kurulmamalıdır.

13- Dizüstü bilgisayarlar şarjlı kullanıldıklarında daha az elektromanyetik alan yaydıkları için bu
konumda kullanılmalıdır.

14- Evlerde kullanılan telsiz telefonlar, yatak odasında unutulmamalı, kablosuz modemler ise yatak odası dışına yerleştirilmelidir.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al