MİKRODALGA FIRINLARA DİKKAT

MİKRODALGA FIRINLARA DİKKAT

Formsante

Teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkan ve çevre sorunu olan elektromanyetik kirliliği ise es geçmeyin!

 


Günümüzde teknolojik gelişmeler, toplumun büyük kısmına sosyal ve ekonomik yararlar sağlayarak yaşantımızı oldukça kolaylaştırmış durumda. Ancak teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkan önemli bir çevre sorunu olan elektromanyetik kirliliği ise es geçmemek gerekiyor.

Günlük yaşantımızda çok sık ve uzun süreli kullandığımız elektronik cihazların tamamı, elektromanyetik alan yaratıyor. Enerji nakil hatları ve trafo istasyonları, TV ve bilgisayar ekranları, radyo, telsiz verici istasyonları, radar sistemleri, uydu iletişim sistemleri, tedavide kullanılan tıbbi cihazlar, mikrodalga fırınları, GSM haberleşme sistemi temel baz istasyonu ve cep telefonları, elektromanyetik dalga yayan sistem ve aletlerin sadece önemli bir kısmı.

Elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri yapılan çalışmalarda ortaya çıkmakta ancak uzun dönem etkileri için çalışmalar halen sürmekte. Bu sürede kişilerin uymaya özen göstermesi gereken önlemler ise şöyle:

1- Yüksek gerilim hatları yerleşim alanlarından uzakta inşa edilmeli, eğer yerleşim alanlarından geçmeleri zorunlu ise bu hatların yeraltından geçirilmesi sağlanmalıdır.

2- Evlerin elektrik tesisatları gözden geçirilmeli, evler manyetik sorunları minimalize edecek şekilde
projelendirilmelidir.

3- Televizyon ekranından en az 1 metre uzakta oturulmalı, çocukların TV’yi uzaktan izlemeleri sağlanmalıdır.

4- Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanmaya özen göstermeli ya da ekran filtresi kullanılmalı, LCD ekranlar tercih edilmelidir.

5- Halojen ve floresan lambalarını, okuma lambası olarak kullanmamaya özen gösterilmelidir.

6- Yatak odalarında TV ya da bilgisayar bulundurulmamalı varsa kullanılmadığı zamanlarda fişten çekilmelidir.

7- TV, çamaşır makinesi, bilgisayar gibi aletlerin arkasında yatak, sürekli kullanılan koltuk bulundurulmamalıdır.

8- Elektrikli araçlar kullanılmadığı zaman kapatılmalı, stand by konumunda unutulmamalı ve hatta fişten çekilmelidir.

9- Elektrikle çalışan radyolu saatler yatak başlarından en az 1m.uzağa yerleştirilmeli ya da pil ile çalışan alarmlı saatlerle değiştirilmelidir.

10- Saç kurutma makineleri yüksek manyetik alan yayarlar. Yüksek manyetik alanların beyinden melatonin salınımını azalttığı gösterilmiştir. Bu nedenle sürekli kullanmak yerine aralıklı ve kısa süreli kullanmak tercih edilmelidir.

11- Bebek telsizleri, bebek yataklarından en az 1m.uzağa yerleştirilmelidir.

12- Kreş, çocuk yuvası, okullar ve hastanelere baz istasyonu kurulmamalıdır.

13- Dizüstü bilgisayarlar şarjlı kullanıldıklarında daha az elektromanyetik alan yaydıkları için bu
konumda kullanılmalıdır.

14- Evlerde kullanılan telsiz telefonlar, yatak odasında unutulmamalı, kablosuz modemler ise yatak odası dışına yerleştirilmelidir.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al