MİGRENLE NASIL BAŞA ÇIKILIR

MİGRENLE NASIL BAŞA ÇIKILIR

Habertürk

Migren atağı geliyorum der. Peki Engellemek için neler yapılmalı? Üzülmeyin çaresi var.

 


Toplumda sıkça görülen migren, özellikle oruç tutanlarda dayanılmaz ağrılara neden oluyor. Samsun Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Metin Güzelcik, migreni olanlara uyarılarda bulunarak oruç tutan migrenlilerin sahurda mutlaka yemek yemeleri gerektiğini söyledi.

ÇAY VE SİGARA MİGRENİ TETİKLER

Dr. Güzelcik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, migrenin genetik bir hastalık olduğunu, ancak bu hastalığı birçok faktörün tetiklediğini ifade ederek, migreni olanların özellikle sigara ve çaydan uzak durmalarını tavsiye etti.

Bazı gıdalarında bu hastalığı tetiklediğini ifade eden Dr. Güzelcik, "Migren orta veya şiddetli zonklayıcı tarzda ağrı ataklarıyla seyreden ve çoğu zaman bu ağrı atakları bulantı, kusma, ışıktan ve sesten rahatsız olmanın da etkilediği bir baş ağrısı türüdür. Migren genetik bir hastalıktır ve ağrı ataklarını birçok faktör tetikleyebilir. Bu faktörlerin başında sigara ve çay başta olmak üzere bazı yiyecekler gelir.

HANGİ GIDALARDAN UZAK DURMALI?

Samsun Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Metin Güzelcik, uzak durulması gıdaları şöyle sıraladı: özellikle kolalı içecekler, çerez türü gıdalar, tatlılar, domates, peynir, turşu, sakatatlar, portakal, muz ve dondurma bu gıdalardan bazılarıdır. Hayat tarzı değişiklikleri çok ya da az uyuma, aç kalma veya çok yemek yeme, stres hava değişiklikleri ve başta doğum kontrol hapları olmak üzere bazı ilaçlarda migrenin başlamasına neden olabilir. İftar yemeğinde aşırı yemek yemekten kaçınmak, iftar sonrasında sigara ve çay en aza indirmek ve mutlaka sahur yemeğini yemekle bu riski en aza indirebiliriz" dedi.

AŞIRI UYKU DA UYKUSUZLUK DA MİGRENİ TETİKLER


Dr. Metin Güzelcik, açlık ve uykusuzluk migreni tetikleyen etkenler olduklarından ramazan ayında migren ataklarında artış olması doğal olduğuna dikkat çekti. Bundan dolayı özellikle uyku düzenine dikkat etmek gerekmektedir. Uykusuz kalmak kadar çok uyumakta migren ataklarını artırabilir. Sahur için uykunun bölünmesi söz konusu olduğundan daha erken yatmak, sabah normal zamanında kalkmanın yararı vardır. Bunun yanında günlerin hem uzun oluşu, hem de havaların sıcak olmasından dolayı fazla sıvı kaybetmemek için güneşte çok kalmamak, aşırı egzersizlerden kaçınmak, stresten uzak durmak ve ılık duş almak migren krizine yakalanmamak için önemlidir.    Tüm bu tedbirlere rağmen migren atağı tutan hasta; şakak ve boyun kısımlarına masaj yaptırabilir, her iki şakak kısımlarına soğuk kompres uygulayabilir ve karanlık - sessiz bir ortamda istirahate çekilebilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al