MİGRENE MIKNATISLA TEDAVİ

MİGRENE MIKNATISLA TEDAVİ
Paylaş:

Zaman Gazetesi

Günün koşuşturmacası ve stresin tetiklediği migren, çağın en dayanılmaz kronik hastalıklarından. Öyle ki Türkiye'de her 7 kişiden birinin (10 milyon kişi) hayatını zehir ediyor. Bilim adamları, sosyal hayatı çekilmez hale getiren bu rahatsızlığı mıknatısla tedavi etmenin yolunu buldu.

Hasta, beyne ve saç köklerine elektrik yayan manyetik cihazlar veya mıknatıslar tutularak rahatsızlığından kurtulabilecek.

Bu ilginç metot üzerinde Amerika ve Avrupa'da (İsveç) çalışmalar hız kazanırken, başarılı deneyler yapıldı. Konuyla ilgili bilimsel yayınlar kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. İsveçli bilim dergisi Illustrerad Vetenskap'ın haberine göre; birçok Amerikan ilaç şirketi bu yöntemi test edip pozitif sonuçlar aldı. Hastaların genelinde ağrıların dinmesi, umutları artırdı.

Bu yöndeki testler 2006 yılından beri yapılırken, migren ağrısından dolayı çalışamaz hale gelen birçok hasta işlerine döndü. Tek ya da nadiren çift taraflı şiddetli baş ağrısıyla kendini gösteren rahatsızlık, daha çok 25-45 yaşları arasında görülüyor.