Deprem Travma Psikolojisi

MİGREN ZEKAYI ETKİLEMİYOR

MİGREN ZEKAYI ETKİLEMİYOR

A.A
        
Migren ve tekrarlanan baş ağrılarının zekayı  etkilemediği ortaya çıktı. İşte detaylı bilgiler...

 


Paris'teki Pierre ve Maire Curie Üniversitesinden Christophe Tzourio ve  ekibinin 10 yıl süren araştırmasına 65 yaşın üzerindeki 780 kişi katıldı.

Sonuçları İngiliz Tıp Derneğinin internet sitesinde yayımlanan  araştırmaya göre, MR görüntülerinde, ciddi baş ağrıları ve migreni olan kişilerin  beyin damarlarında doku bozulmaları meydana gelme riskinin iki kat fazla olduğu  belirlendi. Ancak bu kişilerin zeka testlerinden aldıkları puan değişmedi.

Christophe Tzourio, nadir olarak görülen ve görme bulanıklığı, göz  kararması gibi belirtilerle ortaya çıkan "auralı migren" türünde doku  bozulmalarına daha fazla rastlandığını kaydederek, "Birçok migrenli hastam var.  İlk soruları migrenin beynin işlevini bozup bozmayacağı. Bugün onlara şu cevabı  verebilirim; endişe edecek bir şey yok" ifadesini kullandı.

Araştırmaya imza atanlardan Tobias Kurth da, Tzourio'yu doğrulayarak,  doku bozulmalarına rağmen migrenin beyne olumsuz etkilerinin saptanmadığını  vurguladı.

Kısa zaman önce Amerikan JAMA dergisinde yayımlanan  bazı araştırmalarda,  migrenlilerin beyin damarlarında daha fazla doku bozulmaları meydana geldiği  tespit edilmiş ve bu kişilerin zekasının etkilenebileceği ihtimali gündeme  getirilmişti.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al