MİGREN ZEKAYI ETKİLEMİYOR

MİGREN ZEKAYI ETKİLEMİYOR

A.A
        
Migren ve tekrarlanan baş ağrılarının zekayı  etkilemediği ortaya çıktı. İşte detaylı bilgiler...

 


Paris'teki Pierre ve Maire Curie Üniversitesinden Christophe Tzourio ve  ekibinin 10 yıl süren araştırmasına 65 yaşın üzerindeki 780 kişi katıldı.

Sonuçları İngiliz Tıp Derneğinin internet sitesinde yayımlanan  araştırmaya göre, MR görüntülerinde, ciddi baş ağrıları ve migreni olan kişilerin  beyin damarlarında doku bozulmaları meydana gelme riskinin iki kat fazla olduğu  belirlendi. Ancak bu kişilerin zeka testlerinden aldıkları puan değişmedi.

Christophe Tzourio, nadir olarak görülen ve görme bulanıklığı, göz  kararması gibi belirtilerle ortaya çıkan "auralı migren" türünde doku  bozulmalarına daha fazla rastlandığını kaydederek, "Birçok migrenli hastam var.  İlk soruları migrenin beynin işlevini bozup bozmayacağı. Bugün onlara şu cevabı  verebilirim; endişe edecek bir şey yok" ifadesini kullandı.

Araştırmaya imza atanlardan Tobias Kurth da, Tzourio'yu doğrulayarak,  doku bozulmalarına rağmen migrenin beyne olumsuz etkilerinin saptanmadığını  vurguladı.

Kısa zaman önce Amerikan JAMA dergisinde yayımlanan  bazı araştırmalarda,  migrenlilerin beyin damarlarında daha fazla doku bozulmaları meydana geldiği  tespit edilmiş ve bu kişilerin zekasının etkilenebileceği ihtimali gündeme  getirilmişti.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al