MİGREN ŞİVESİNİ DEĞİŞTİRDİ

MİGREN ŞİVESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Hürriyet

Sabah olduğunda Fransız aksanıyla İngilizce konuşan bir kadın olarak kalktı ve o andan sonra  bir daha aksanına dönemedi.

 


İngiltere'de migren hastası 49 yaşındaki Kay Russell için 4 Ocak 2010 tarihi sıradan bir gündü. Gün bitti ve her zamanki gibi uyumak üzere yatağına gitti. Sabah olduğunda yatağından Fransız aksanıyla İngilizce konuşan bir kadın olarak kalktı. Russell o tarihten bu yana bir daha kendi aksanına dönemedi.

Kay Russell, 4 Ocak'tan beri ailesi ve arkadaşları için sesi ve konuşma tarzıyla tamamen farklı biri. İngiliz kadın 20 yıldır migren hastası ve bazen bu hastalık kol ve bacaklarda geçici felç yaratabiliyor. Bazen de yine geçici olarak konuşma işlevini bozuyor ve kişi kelimeleri yuvarlayarak konuşuyor.

Ancak Kay Russell için durum çok ilginç. Çünkü konuşmasındaki aksan bozukluğu 4 Ocak'tan bu yana sürüyor. 4 Ocak'tan iki hafta önce bir gün, Kay Russell korkunç bir baş ağrısı yaşadı ve bu ağrı onun konuşmasının bozulmasına neden oldu. İki hafta sonra bir gün bir sabah uyandığında artık tamamen Fransız aksanına sahipti.

Kay Russell'ın başına gelen yabancı aksan sendromu diye bir hastalık. Bu hastalığı iyileştiren bir tedavi yok. Günler, haftalar, aylar sürüp bir anda kaybolabiliyor. Bazen de bir ömür boyu sürebiliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al