MİGREN DEĞİL GERİLİM TİPİ

MİGREN DEĞİL GERİLİM TİPİ

A.A

Her ağrı migren ağrısı değildir. Uzmanlar uyarıyor:  Gerilim tipi baş ağrısı en sık görülen baş ağrısı tipidir.


Ümraniye Hisar Intercontinental  Hospital'dan Prof. Dr. Safiye Bilgin, gerilim tipi baş ağrısının en sık görülen  baş ağrısı tipi olduğunu belirterek, “Hastalar genelde bu ağrılarının migren  olduğunu düşünürler. Migren ile gerilim ağrısının bazı farklılıkları vardır.  Migrenli hasta sessiz bir yerde yatmak ister, gerilim ağrısı olanlar ise gezmek  ve dolaşmak isterler” dedi.

Prof. Dr. Bilgin, yaptığı yazılı açıklamada, baş ağrısı olduğunda mutlaka  doktora başvurulması gerektiğini dile getirerek, ağrının bir hastalığın belirtisi  olduğunu, bu ağrıların sebebinin ortaya konulması ve tedavi edilmesi gerektiğini  kaydetti.

“Gerilim tipi baş ağrısı en sık görülen baş ağrısı tipidir” diyen  Bilgin, bunun, kişinin çevresel faktörlerinin değişmesi, ailesel ve ekonomik  zorluklar, yoğun çalışma ve sorumluluk artışı gibi yaşamındaki değişiklikler  nedeniyle yüz, baş ve boyun kaslarının sürekli gerilmesi sonucu gelişen baş  ağrısı olduğunu anlattı.

Ayrıca stres, uzun süre aynı pozisyonda oturmak, depresyon ve darbe  almanın da bu tip ağrılara yol açabildiğini dile getiren Bilgin, şöyle devam  etti:

“Hastalar genelde bu ağrılarının migren olduğunu düşünürler. Migren ile  gerilim ağrısının bazı farklılıkları vardır. Migrenli hasta sessiz bir yerde  yatmak ister, gerilim ağrısı olanlar ise gezmek ve dolaşmak isterler. Ağrı, başta  yaygındır ve gün içinde artar, saatlerce sürer. Migrende ağrı öncesi hissedilen,  görme bozuklukları ve diğer belirtiler gerilim ağrısında görülmez. Baş, boyun ve  omuz bölgesi kaslarına basınç uygulandığında yavaşlayan ağrılar gelişir. Baş  bölgesinde hissedilen ağrı basınç şeklinde, özellikle boyundan başlayarak başın  tepesine doğru yükselerek devam eder. Baş ağrısı dışında başta yanma hissi,  keçeleşme, dokunma ile hassasiyet gibi bulgular da gelişir. Uykusuzluk, dikkat  azlığı, bulantı veya kusma görülebilir.”

Bazen migren ve gerilim tipi baş ağrısının birlikte görülebileceğini de  ifade eden Bilgin, “Gerilim tipi baş ağrısının tedavisinde ağrı kesiciler, kas  gevşeticiler ve antidepresan ilaçlar (depresyon için kullanılan ilaçlar) oldukça  etkilidir. İlaç dışı yöntemler de tedavide sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.  Bunlar gevşeme eğitimi verilmesi, ilaçlara ve gevşemeye dirençli hastalar da baş,  boyun ve omuzda tetikleyici noktalara enjeksiyon yapılarak kasların gevşetilmesi  olarak sayılabilir” uyarısında bulundu.

Bilgin, gerilim tipi baş ağrılarından korunmak için yapılması gerekenler  arasında, strese yol açan durumların belirlenmesi, bu durumlardan uzak durulması, gerekirse psikolojik danışmanlık hizmeti alarak gevşeme tekniklerinin  öğrenilmesi, düzenli egzersiz ve uyuma, düzenli yemek yeme alışkanlığı edinilmesi gibi yöntemlerin sayılabileceğini de anlattı.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al