Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Mide bulantı neden olur? Mide bulantısının nedenleri nelerdir? Mide bulantısına ne iyi gelir? Mide bulantısında neler yapılmalı? Mide bulantısı hakkında her şey...

Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Hayatı olumsuz etkileyen mide bulantısı herkes için korkutucudur. Mide bulantısı Mide - bağırsak enfeksiyonları, kalp krizi ve menenjit gibi birçok farklı hastalıkta görülebilen bir belirtidir.  Mide bulantısı ve sıklıkla bulantıya eşlik eden kusma herhangi bir hastalığa özel değildir.

Mide bulantısı, midenin hareket bozukluğu nedeniyle gelişir. Genellikle de mide hastalıklarıyla bağlantılıdır. Mide bulantısı, araç tutması gibi basit bir nedenden de, hamilelik gibi heyecanlı bir bekleyişten de, kanser gibi önemli bir hastalıktan da kaynaklanabiliyor.

Mide bulantısının nedenleri nelerdir?

- Besin zehirlenmesi.
- İlaçlar.
- Bazı antidepresanlar, antibiyotikler, diyabet ilaçları, doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler ve vitaminler
- Kemoterapi ilaçları
- Aşırı alkol ve nikotin tüketimi
- Kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi
- İlaç zehirlenmesi
- Gıda intoleransı
-  Gastrit
- Mide ülseri
- Pankreatit
- Ameliyatlardan sonra anestezide kullanılan ilaçların yan etkisi
- Alkol
- Karaciğer rahatsızlıkları
- Araç tutması
- Kafa travması
- Vertigo
- Beyin tümörleri
- Migren
- Gebelik
- Enfeksiyonlar
- Reflü, gastrit, peptik ülser, mide kanseri.
- Akut hepatit, safra kesesi taşı ve iltihabi
- Safra yolu tıkanıklığı
- Pankreatit
- Pankreas kanseri
- Bağırsak tıkanıklığı
- bağırsak enfeksiyonları
iltihabi bağırsak hastalıkları, bağırsak kanseri
- Diyabet
- Stres ve psikiyatrik hastalıklar.
- Menenjit
- Kalp krizi
- Akut apandisit
- Akut böbrek yetmezliği, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı
- Besin zehirlenmesi

Mide bulantısına ne iyi gelir?

- Dehidrasyın Tedavisi
- Papatya Çayı
- Rezene Çayı
- Zencefil
- Sıvı Diyet
- Nane - Limon Çayı ...
- Derin nefes alıp vererek rahatlamak. ...
- Elma sirkesi. ...
- Yoğurt. ...
- Patates.

Dehidrasyon Tedavisi

Susuz kalmayı önlemek ve rahatlatmak için çocuğunuza su içirmeye çalışın. Kusma devam etse bile, içirdiğin suyun bir kısmı hala vücudunda kalacaktır. Su, spor içecekleri veya CeraLyte, Enfalyte veya Pedialyte gibi oral rehidrasyon solüsyonlarını deneyin. Kusduktan sonra, az miktarda başlayın: birkaç dakikada bir kaç yemek kaşığı. Zamanla su miktarını arttırın. Düzenli olarak idrar yaptığından emin olun.

Sıvı diyet

Kusmanın üzerinden birkaç saat geçtikten sonra, sadece su vermektense, elektrolit içecekler veya oral rehidrasyon çözeltileri içeren sıvı diyete başlayabilirsiniz. Sindirimi daha kolaydır, ve  enerji vermek için besin değerleri içerirler. Et suyu, kızılcık suyu, elma suyu güzel alternatiflerdir.

Zencefil

Zencefil. Zencefil, sindirim sistemi bozuklukları için son derece faydalı bir bitkidir, zira bulantıyı geçirmede çok etkili bileşenler içerir. ...

Papatya ve Rezene Çayı

Papatya ve Rezene Çayı Papatya veya rezene çayı da mide bulantısını geçirmede oldukça etkilidir.

Çocuklarda mide bulantısı ve kusma

Bulantı ve Kusma: Yanlış olan ne?

Çocuğunuzun bulantısı kusmaya döndü ve ona hızlı bir şekilde yardım etmek istiyorsunuz. Neyse ki, çocuklarda kusma nöbetleri genellikle zararlı değildir ve hızla geçer.  Çoğunlukla nedenler mide virüsleri ve bazen gıda zehirlenmesidir. Çocuğunuzun 12 haftadan küçük olması, hasta olması veya endişelenmeniz gibi durumlarsa doktorunuza danışın.

Dehidrasyon belirtileri

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri dehidrasyonu izlemek. Çocuklar yetişkinlerden daha çabuk susuz kalır. Çocuğunuzu izleyin: yorgunluk veya huysuzlanma, ağız kuruluğu, ağlarken daha az gözyaşı, kuru cilt, batık görünümlü gözler, daha az idrara çıkma ve gittiği zaman, çok fazla işemek veya daha koyu sarı olan idrar.

İlaçlar

Çocuklarda kusma genellikle biraz zamanla ortadan kalkar. Beklemek en iyisidir. Kusma için reçetesiz satılan ilaçlar çocuklar için önerilmez. Bu ilaçlar, kusma virüs nedenliyse  yardımcı olmaz.  İlaç yerine sıvılar anahtardır. Kusma şiddetli ise, doktorlar bir şey reçete edebilir.

Zencefil

Zencefil  mide ağrısı ve hastalıklarını azaltmak için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Araştırmacılar, zencefildeki kimyasalların mide ve bağırsaklarda, bulantıyı kontrol etmek için beyin ve sinir sisteminde çalıştığına inanıyorlar. Çocuklarda bulantı ve kusmayı durdurduğu kanıtlanmamış olsa da, denemeye değer olabilir. 2 yaşından büyük çocuklar için güvenlidir. Çocuk doktorunuza nasıl deneyeceğinizi sorun.

Aküpresür

Bu teknik bulantı gibi bazı sorunlara yardımcı oluyor. Acupressure, vücudun başka bir yerinde değişiklik sağlamak için vücudun bir bölümüne baskı uygular. Eski Çin akupunktur yöntemine benzer. Bir çocuğun mide bulantısını bu şekilde bastırmaya çalışmak için, orta ve işaret parmaklarınızı kullanarak elinin avuç içinde başlayan iki büyük tendon arasındaki oluğa bastırın.

Doktor  Ne Zaman Aramalı

Aşağıdaki durumlarda bir çocuk için tıbbi yardım alma zamanı:

• 12 haftanın altında ve bir kereden fazla kusma

• Zehirlenmeden  şüpheleniyorsanız

• Kafa karışıklığı, yüksek ateş, baş ağrısı, döküntü, boyun tutulması veya mide ağrısı

• Kusmalarda kan veya safra varsa veya apandisit olabileceğini düşünüyorsanız

• 8 saatten fazla süren kusma

Bu belirtiler, altta yatan ciddi bir durumun olabileceğinin işaretleridir ve çocuğunuz bu noktada bir doktora görünmelidir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Zatürre, tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor.
  • Vücudumuzdaki en kalın ve en uzun sinir olan nervus ischiadicus ya da halk dilindeki adıyla siyatik, bel bölgesinde bulunan son omurdan çıkar ve dizin
  • Randevu Al