Miami’de “Sinirsel geri bildirimin etkileri” sunumu

Prof. Dr. Sinan Canan, Miami’de “Sinirsel geri bildirimin etkileri” sunumu yaptı…

Miami’de “Sinirsel geri bildirimin etkileri” sunumu

Beynin bilinmeyen sırlarının, Otizm, Şizofreni, Parkinson, Alzheimer gibi önemli hastalıkların araştırılıp tedavilerinin geliştirilmesi için ABD Başkanı Barack Obama’nın 2013 yılında başlattığı Brain Initiative (Beyin Girişimi) Projesi’nde Türkiye’yi temsil eden Üsküdar Üniversitesi, 8-10 Nisan tarihleri arasında Miami’de yapılan beyin toplantısına katıldı.

Prof. Dr. Sinan CananÜsküdar Üniversitesi, Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin (SBMT) 13’üncü yıllık toplantısında 15 kişiden oluşan bir ekiple yer aldı. Ekipte yer alan Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Canan “sinirsel geri bildirimin etkileri” üzerine bir sunum yaptı.

Prof. Dr. Canan bu çalışmasında anlık ve kronik duygu durum ölçümleri, kalp hızı değişkenliği, deri direnci ve EEG gibi parametreler üzerinden sinirsel geribildirim uygulamasının etkisini anlattı.

12 seanslık yavaş kortikal potansiyel eğitimi tabanlı sinirsel geribildirim (nörofeedback) uygulamasının, gönüllü deneklerde anlamlı ve olumlu değişimler ortaya koyduğunu anlatan Prof. Dr. Sinan Canan, “Kalp hızı değişkenliğinde belirgin bir etki olmazken, anlık kaygı ve stres ölçeklerinde, dürtüsellikte ve konsantrasyonda belirgin bir artış ortaya konuldu” dedi.

Prof. Dr. Sinan Canan,  çalışmada özel olarak ele alınmamasına rağmen, hemen hemen tüm katılımcıların rapor ettikleri uyku durumunda iyileşme, uyku süresinin kısalıp kalitesinin artması, sakinleşme, daha uzun süre odaklanabilme ve daha kolay konuşabilme gibi sonuçların da katılımcılar tarafından rapor edildiğini ve bu etkilerin de tartışıldığını söyledi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al