Deprem Travma Psikolojisi

Mezun öğrencilere 10 altın tavsiye

Okullarda mezuniyet hazırlıkları başlarken, ABD’li bir profesörün öğrenciler için kaleme aldığı 10 maddelik tavsiye yazısı, hayata atılmaya hazırlananlar için altın niteliğinde.

Mezun öğrencilere 10 altın tavsiye

Okullarda mezuniyet hazırlıkları başlarken, ABD’li bir profesörün öğrenciler için kaleme aldığı 10 maddelik tavsiye yazısı, hayata atılmaya hazırlananlar için altın niteliğinde.

ABD medyasında genişçe yer alan tavsiyeleri, ekonomi profesörü Charles Wheelan kaleme aldı. İşte ‘yeni mezunlar’ için o gerçekler: -  Okul dostluklarını korumak gerekir. Bu sizi mutlu edecektir. -  Mezuniyet mutlu bir gündür. Ancak kötü günlere hazırlanmak gerekir. İşsiz kalınacak bir dönem yaşansa bile güçlü olmanız lazım. -  Herkes size dünyayı değiştirebileceğinizi söylese de, yapacağınız işler arasında sağlıksız fast food ürünleri satmak bile olabilir. Kanseri iyileştirmenize gerek yok ancak yaymayın... -  Sizden daha zeki birisi ile evlenmeniz hayatta ilerlemenizi daha da kolaylaştırır. -  Yarışmayı bırakın. Başarı başkasından daha hızlı koşmak anlamına gelmez. -  Anma yazılarını okuyun. Başarılı insanların nadir olarak sıradan hayatlar sürdüğünü görürsünüz. -  Aileniz sizin için en iyisini değil, iyi olanı ister. Sizi korumak için riskli seçenekler yerine daha güvenlilerine yöneleceklerdir. -  Hayatınızı bir sirk hayvanı gibi geçirmeyin. Yapacaklarınıza sadece patronunuzun karar vermesine izin vermeyin. İş için arkadaşlarınızı ihmal etmeyin. -  Kendinize her zaman, “Eğer haftaya bir otobüsün bana çarpması sonucu ölseydim hayatımı böyle mi yaşardım?” diye sorun. -  Mükemmel olmaya çalışmayın. Bunun için ne kadar az uğraşırsanız mükemmel olma ihtimaliniz o kadar artar. Milliyet
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından düzenlenen “Meslek Uzmanı Buluşmala
  • Kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce ergenlik bulgularının başlamasının, erken ergenlik olarak tanımlandığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Dr.
  • Gençlerdeki yalnızlık, ebeveyne olan güven duygusuyla yakından ilişkili!
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘Müstakil Akademi 5. Silsile’ eğitim programının konuğu oldu.
  • Ergenlik döneminde yaşanan sorunların normal kabul edilmesi ve psikiyatrik rahatsızlıklarla ilişkilendirilmemesi büyük problemlerin atlanmasına yol aç
  • Kişinin sahip olduğu arkadaşlık ilişkisinin kalitesi, dış dünyayı algılama biçimini, sosyalliğini ve özgüveni üzerinde oldukça etkili oluyor.
  • Randevu Al