Mevsim geçişlerinde böyle korunun

Mevsim geçişlerinde hastalıklardan "soğan kabuğu" tarzıyla korunma.

Mevsim geçişlerinde böyle korunun

İnönü Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Kızılay, hava sıcaklıklarının ani düşüş ve yükselme gösterdiği mevsim geçişlerinde "soğan kabuğu" tarzında kat kat giyinilerek hastalıklardan korunabileceğini bildirdi.

Kızılay, insan sağlığının mevsimlerle yakından ilgili olduğunu belirtti.

Araştırmaların, özellikle kışın insan sağlığının yüzde 15 oranında olumsuz yönde etkilendiğini ortaya koyduğunu ifade eden Kızılay, mevsim geçişlerinin bu açıdan en önemli bir dönem olduğuna dikkati çekti.

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığını anımsatan Kızılay, "Hava sıcaklıklarındaki ani düşmesi ve yükselmesi sağlığımızı etkiliyor. En çok da kulak, burun ve boğaz bölgemiz etkileniyor. Sıcaklık ve soğukluk farkı, vücudumuzun ısısına olumsuz yansıyor. Bu durum enfeksiyona bağlı üst solunum yolu hastalıklarına neden olabiliyor. Havanın nemi ve kuruluğu da yine üst solunum yolları açısından bir problem oluşturuyor. Dolayısıyla mevsim değişikliklerinde viral enfeksiyon riski artıyor" diye konuştu.

Kızılay, hastaların bu dönemlerde özellikle "öksürüğüm geçmiyor" gibi şikayetlerde bulunduğuna işaret ederek, iklimdeki değişiklikliği telafi edecek tedbirler alınabileceğini vurguladı. Kızılay, şu önerilerde bulundu:

"İnsan kışa göre giyinip dışarıya çıkarsa ya da evde, iş yerinde hava birden ısınırsa terliyor. Yaza göre giyinince de bir anda üşütebiliyorsunuz. Burada bizim yaygın önerdiğimiz bir tarz var. Hava sıcaklıklarının ani düşüp yükseldiği mevsim geçişlerinde kat kat giyinmek suretiyle hastalıklardan korunabiliriz. Hava sıcaksa en üstteki katı çıkarmak, daha sıcaksa bir alt katı daha çıkarmak. Böyle soğan kabuğu gibi kat kat yani üst üste giyinmeyi öneriyoruz. Havanın soğukluğuna göre tedbirli çıkmak. 'Nasıl olsa bu gün hava sıcak' deyip paltonuzu, ceketinizi evde bırakmayın, yanınızda taşıyın. Bir kalın kazak, bir ince kazak giyilebilir. Hava sıcaksa en dış katını, çok sıcaksa birini daha çıkarabiliriz."

Kızılay, ev ve iş yerinde de "iklimlendirme" tarzında bir hava sistemi oluşturulabileceğini bildirdi.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al