Metabolik Sendromlu musunuz?

Bu sendrom daha çok obez bireylerde görülüyor. Peki nedir bu metabolik sendrom?

Metabolik Sendromlu musunuz?
Bu sendrom daha çok obez bireylerde görülüyor. Peki nedir bu metabolik sendrom? Haber5Metabolik sendrom daha çok obez bireylerde görülen beraberinde diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıklarının da görülebilidiği bir rahatsızlıktır. Eğer bel ölçünüz erkelerde 102cm, kadınlarda 88cm üzeri, trigliserit seviyeniz 150 üzeri, açlık kan şekeriniz 110 üzeri, kan basıncınız 130/85 üzeri ise metabolik sendrom tanısına da o kadar yakınsınız demektir. METABOLİK SENDROMUN ETKİLERİ NELERDİR? Hipertansiyonu olan kişilerin %50’sinde görülebilmektedir Böbreklerden ürik asit atımı yavaşlar ve kişide hiperürisemi ve gut hastalığı tetiklenebilir Yumurtalıklardan testesteron salınımı artar ve bu da bayanlarda polikistik sendromuna neden olabilir Kanın pıhtılaşmasını artırarak kişide kalp hastalıklarına yatkınlık sağlar KANSER RİSKİNİ ARTIRIR Metabolik sendrom kalp hastalığından ölme riskini 3 kat artırır TEDAVİSİ NASILDIR? Metabolik sendromlu obez bir bireyin tedavisinde en başta kilo kaybı gerekir, diyetisyen kontrolünde uygun bir beslenme programı ile takip edilmesi gerekir. Kilo kaybı ile insulin direnci azalır, kan lipidleri ve şekeri düzelir. Beslenmede katı yağlar tüketilmemeli, daha çok sıvı yağlar uygun miktarda tercih edilmelidir Haftada en az 2 kez balık tüketilmeli, gerekirse balık yağından destek alınmalıdır Tüketilen posa miktarı artırılmalı, kabızlıktan kaçınmalı Karbonhidrat tüketimi azaltılıp daha çok kepekli ürünler tercih edilmeli Tuzlu ve şekerli besinlerden, şarküteri ürünlerinden, kızartma ve yağlı yiyeceklereden uzak durulmalı Sigara ve alkol tüketilmemeli, düzenli spor yapılmalıdır Milliyet
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al