Deprem Travma Psikolojisi

Meslek seçiminde kritik 3'lü

Yaşamın en önemli, düşündürücü ve zorlayıcı konusu meslek seçimi, doğru ve isabetli yapılmadığında bir ömür boyu mutsuz kişilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. İşte meslek seçiminde kritik 3’lü.

Meslek seçiminde kritik 3'lü

Yaşamın en önemli, düşündürücü ve zorlayıcı konusu meslek seçimi, doğru ve isabetli yapılmadığında bir ömür boyu mutsuz kişilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. İşte meslek seçiminde kritik 3’lü.

Öyle ki çeşitli gerekçelerle istemediği ve ya yanlış bir mesleği seçen kişiler yaşamdan tat almıyor, yaşamı ıskalayabiliyor. 2012 yılı lisans yerleştirme sınavına sayılı günler kaldı. İki milyona yaklaşan öğrencinin gireceği bu sınavda alacağı puanın ötesinde hangi mesleği seçmeliyim kaygısı yaşanıyor. En az öğrenciler kadar aynı kaygı ve sıkıntı ailelerde de yaşanıyor. Aslında aşırı kaygı ve strese girmeye gerek yok. Meslek seçiminde kritik üçlü olarak isimlendirdikleri “Yetenek, İlgi ve Değer” başlıklarının çok önemli olduğuna dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyeleri, meslek seçiminin kritik noktalarını anlattı… Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü Uzm. Psk. Orhan Gümüşel, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol ve Eğitim Danışmanı Ece Tözeniş, bu zorlu süreçte meslek seçiminin kritik noktalarına dikkat çekti. -         Meslek seçimi sadece iş seçimi midir? -         Geleceği mi seçmek demektir? -         Yetenek, ilgi ve değer meslek seçiminde etkili mi? -         Risk hangi durumlarda alınmalı mı? -         Hangi kriterlere dikkat edilmeli? -         Kişilik seçimde ne derece önemli? -         Baskı meslek seçiminde yanlış kararlar almaya sürükler mi? -         Meslek seçiminde anne babanın tutumu ne olmalı? -         Kişinin kendini değerli hissetmesi meslek seçiminde ne kadar etkili? -         Kişiliğin ve ilgi alanlarının tespitinde testler uygulanır mı? -         Farkındalık önemli. Bu nasıl oluşturulmalı? -         Moda meslek tabirini aldanmamak için ne yapılmalı? -         Meslek seçiminde üniversite, bölüm ve şehir ne kadar önemli? -         Yetenekleri tanımak, keşfetmek mümkün mü, nasıl? -         Ne istediğinizi biliyor musunuz?       … vs. soruların tümüne Üsküdar Üniversitesi uzmanları cevap aradı… PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ... Şaban Özdemir (NPGRUP)  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Öğretmenler okulun ilk günlerinde öğrencilere nasıl davranmalı?
  • İki haftalık sömestr tatilinin bitmesine birkaç gün kala uzmanlar, bazı çocuklarda ortaya çıkabilecek okul reddine ilişkin uyarılarda bulunuyor.
  • Okul reddi, okul çağına gelmiş çocuklarda görüldüğü gibi eğitim hayatının her hangi bir döneminde de görülebiliyor.
  • Okul öncesi eğitim sosyal gelişimden akademik gelişimine kadar etkiliyor.
  • Çocuklar okul hayatına başladıklarında sıklıkla ortaya çıkan sorunların en başında “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu(DEHB)” geliyor.
  • Bu yıl ilk kez birinci sınıfa başlayan öğrenciler heyecan ve kaygıyı bir arada yaşayabiliyor.
  • Randevu Al