MESLEK ANSİKLOPEDİDEN

MESLEK ANSİKLOPEDİDEN

A.A

TEGV, çocukların iş ve meslekleri yakından tanıyabilmeleri için bir ansiklopedi hazırladı. İşte detaylar.

 


Türkiye'de ilk olan ansiklopedide, aile hekiminden avukata, ambulans  görevlisinden bisiklet tamircisine, kuru temizlemeciden peyzaj mimarına kadar 300  meslek mensubunun görevi, çocukların kolayca kavrayabileceği dille anlatılıyor.

Mesleklerin, anlatımının yanı sıra eğlenceli ve renkli şekilde  resmedildiği ansiklopediyle, çocukların, iş dünyasının çeşitliliğini, farklı  mesleklerin gerektirdiği nitelikleri ve sağladıkları olanakları keşfetmeleri  sağlanarak, kendilerine en uygun seçimleri yapabilmeleri için doğru altyapıyı  kurmaları hedefleniyor.

TEGV'in 6, 7 ve 8. sınıfa devam eden öğrencilere yönelik VISA Europe'nin  katkılarıyla yürüttüğü “Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum” projesi kapsamında  yayımladığı ansiklopedide, iş dünyasını daha yakından tanıtabilmek amacıyla  belirli bir eğitim ya da ustalıkla elde edilen mesleklerin yanında iş yaşamında  alınabilecek çeşitli rollere ve görevlere yer veriliyor.

Aslı Aydın Özdemir ve Yaprak Kaymak'ın yazdığı, Barış Hasırcı'nın  resimlediği ansiklopedi, şimdilik projeye katılan çocuklara dağıtılıyor.  Ansiklopedinin gelecek dönemde satışa sunulması planlanıyor.
        
“KARİYER OLANAKLARINI KEŞFEDECEKLER”

        
TEGV Semahat-Dr. Nusret Arsel Eğitim Parkı Yöneticisi Olçum Kavruk,  projenin amacının çocukları bireysel özelliklerini  ve aynı zamanda eğitim ile kariyer olanaklarını keşfetmeleri üzerine  bilinçlendirmek ve onlara farkındalık kazandırmak olduğunu söyledi.

Projenin içeriğinin özel geliştirilen oyunlar ve eğitim materyalleriyle  desteklendiğini bildiren Kavruk, proje kapsamında öğrencilerin kariyer  vizyonlarını geliştirmek için mesleğinin önde gelen isimlerinin, çocuklarla bir  araya getirildiğini belirtti.

Ayrıca çeşitli meslek dallarının işbirliği içinde çalıştığı tesislere  çocuklar için geziler düzenlendiğini anlatan Kavruk, proje kapsamında ulaştıkları  çocuk sayısının 25 bin olduğunu bildirdi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al