Mesleğinize alerjiniz olabilir

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Allerji-İmmünoloji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emel Kurt, dünyada astımlı hastaların yaklaşık dörtte birinin, iş ortamında karşılaştıkları alerjik maddelerle hastalığa yakalandığını bildirdi.

Mesleğinize alerjiniz olabilir

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Allerji-İmmünoloji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emel Kurt, dünyada astımlı hastaların yaklaşık dörtte birinin, iş ortamında karşılaştıkları alerjik maddelerle hastalığa yakalandığını bildirdi.

alerjiKurt, gelişen sanayi ve üretimde kullanılan madde çeşitliliği ile mesleki hastalıkların önemli bir grubunu alerjik hastalıkların oluşturmaya başladığını belirterek, "Eskişehir'de mesleksel alerjik hastalıklar ile ilgili yaptığımız araştırmalarda iş ortamında maruz kalınan kimyasallar, gazlar, metal tozları ve hatta kağıt tozlarının alerjik hastalıklar ve astımla ilişkisi olduğunu belirledik" dedi.

BU İŞ ORTAMLARINDA BULUNAN ALERJİK MADDELERİN NEDEN OLDUĞU HASTALIK

türünü "mesleksel astım" olarak adlandırdıklarını anlatan Kurt, şunları kaydetti: "Birisi işim alerji yapmış derse şaşırmayın çünkü dünyada astımlı hastaların yaklaşık dörtte biri meslek ortamında karşılaştıkları alerjik maddelerle hastalığa yakalanmaktadır. İş ortamında astım dışında alerjik nezle ve cilt alerjileri de azımsanmayacak orandadır."

ALERJİK MESLEKLER

Alerji ve astıma en fazla neden olan meslekleri açıklayan Kurt, "Bunlar; kuaförlük, fırıncılık, tarım ve hayvancılık, gıda endüstrisi, otomotiv ve inşaat sektörüdür" diye konuştu. Meslek alerjilerinde hastalık gelişmeden fark edilmesinin zor olduğunu aktaran Kurt, şöyle devam etti: "Özellikle riskli iş kollarında çalışanlarda, şikayetlerin çalışılan dönemlerde ortaya çıkması, tatil dönemlerinde ise düzelmesi tipiktir. Maruz kalınan maddeler astım oluşmasına neden oluyorsa, iş yerinde nefes darlığı, öksürük, göğüste daralma hissi gibi şikayetler ortaya çıkar. Alerjik nezle de ise burun akıntısı, hapşırık, burunda tıkanma şikayetleri beklenir. İş ortamındaki maddeye cilde temas yoluyla maruz kalındığında da egzama gibi cilt alerjilerine neden olabilir. Meslek ortamında gelişen alerjik sorunların erken dönemde tespiti ve tedavisi hastalıkların ilerlemesini önler. Bu nedenle iş yerinde meslek alerjileri olabileceğinden şüphelenilenlerin bir önce uzmanlara başvurması gerekmektedir." A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Beklenmeyen bir anda ortaya çıkan ya da yaşanan kazalar, yakın kayıpları, deprem ve sel gibi doğal afetler, Travma Sonrası Stres Bozukluğuna yol açabi
  • Antidepresanı bırakınca neler oluyor? Mutsuz olan kişiler, sıkça antidepresana başvuruyor. Peki, antidepresanların kişiyi bağımlılığa sürüklediğini bi
  • Aşırı stres ve üzüntü gibi duygu yoğunluğunun ölüme yol açabileceği söyleniyor. Bu olgunun tıp literatürüne girmesi neden bu kadar uzun sürdü?
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “21. yüzyıl becerileri liderlik kavramını değiştirdi. Bu çağ, bireysel dehanın çağı değil, takımsal dehanın çağı" dedi.
  • Televizyon kanallarının gündüz kuşaklarında yer alan programlar ya da gerçek hayattan esinlenilerek senaryolaştırılan diziler ilgiyle izleniyor.
  • İntihar düşüncesi umutsuzluk ve acı ile ilgilidir. İntihar işaretleri doğru okunmalı!
  • Randevu Al