Mesane kanserinde kullanılan ilaca onay

Mesane kanserinde kullanılan immunoterapi ilacına FDA onayı…

Mesane kanserinde kullanılan ilaca onay

Onkolog Prof. Mahmut Gümüş, mesane kanseri hastalarına umut veren bir gelişmeyi açıkladı, “İlk ve tek anti-PD-L1 immunoterapi ilacı Amerika’da FDA tarafından onaylandı" dedi.

Hastalığı önlemenin tedaviden daha kolay olduğunu belirten Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, mesane kanseri hastalarına da umut olabilecek bir gelişmeyi açıkladı. Prof. Gümüş, “İlk ve tek anti-PD-L1 immunoterapi ilacı Amerika’da FDA tarafından onaylandı. Hastalar için bu çok sevindirici bir olay" diye konuştu.

Mesane kanserinin daha çok erkekleri etkilediğini söyleyen Gümüş, hastalığın, ölüme yol açan kanserler arasında 9. sırada olduğunu söyledi. Hastalığın Türkiye’deki görülme sıklığı ise akciğer ve prostat kanserinden sonra 3. sırada yer alıyor.

Mesane kanserinin en büyük nedenleri arasında sigaranın bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Mahmut Gümüş, riski arttıran diğer nedenler arasında sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, böbrek ve mesane taşı, radyoterapi öyküsü, bazı kimyasal maddeler (tekstilde kullanılan kimyevi maddeler gibi) olduğunu belirtti.

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!

Gümüş, mesane kanserinin en önemli belirtileri arasında idrarda kan, bel bölgesinde ağrı, sık idrara çıkma ve ağrılı idrar yapma olduğunu söyledi. Hastalığın erken evrede tespit edilmesi durumunda ürologlar tarafından tedavi edildiğini belirten Prof. Gümüş, hastalık için net bir tarama metodu olmadığını ama belirtiler görüldüğü zaman hemen doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al