Mesane kanserinde kullanılan ilaca onay

Mesane kanserinde kullanılan immunoterapi ilacına FDA onayı…

Mesane kanserinde kullanılan ilaca onay

Onkolog Prof. Mahmut Gümüş, mesane kanseri hastalarına umut veren bir gelişmeyi açıkladı, “İlk ve tek anti-PD-L1 immunoterapi ilacı Amerika’da FDA tarafından onaylandı" dedi.

Hastalığı önlemenin tedaviden daha kolay olduğunu belirten Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, mesane kanseri hastalarına da umut olabilecek bir gelişmeyi açıkladı. Prof. Gümüş, “İlk ve tek anti-PD-L1 immunoterapi ilacı Amerika’da FDA tarafından onaylandı. Hastalar için bu çok sevindirici bir olay" diye konuştu.

Mesane kanserinin daha çok erkekleri etkilediğini söyleyen Gümüş, hastalığın, ölüme yol açan kanserler arasında 9. sırada olduğunu söyledi. Hastalığın Türkiye’deki görülme sıklığı ise akciğer ve prostat kanserinden sonra 3. sırada yer alıyor.

Mesane kanserinin en büyük nedenleri arasında sigaranın bulunduğunu aktaran Prof. Dr. Mahmut Gümüş, riski arttıran diğer nedenler arasında sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, böbrek ve mesane taşı, radyoterapi öyküsü, bazı kimyasal maddeler (tekstilde kullanılan kimyevi maddeler gibi) olduğunu belirtti.

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!

Gümüş, mesane kanserinin en önemli belirtileri arasında idrarda kan, bel bölgesinde ağrı, sık idrara çıkma ve ağrılı idrar yapma olduğunu söyledi. Hastalığın erken evrede tespit edilmesi durumunda ürologlar tarafından tedavi edildiğini belirten Prof. Gümüş, hastalık için net bir tarama metodu olmadığını ama belirtiler görüldüğü zaman hemen doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al