Deprem Travma Psikolojisi

Mers en çok onları vuruyor

MERS virüsü, en çok yaşlılarda görülüyor.

Mers en çok onları vuruyor
MERS virüsü, en çok yaşlılarda görülüyor. mersyasliliakSakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, Ortadoğu Solunum Yetmezliği Sendromu (MERS) hastalığına bağlı ölüm hızının 50 yaş için yüzde 38, 60 yaş için yüzde 75 olduğunu belirterek, "Altta yatan ciddi hastalığı olanlar, hastalanma ve bulaşmada daha fazla rol oynar" dedi.    Karabay, gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde paniğe sebep olan MERS'in viral solunum yolu hastalığı olduğunu söyledi. Virüsün nereden geldiğini bilemediklerini, hayvansal kaynaklardan olabileceğinin düşünüldüğünü belirten Karabay, Katar, Umman, Mısır ve Suudi Arabistan'da develerde bulunduğuna dikkati çekti. Karabay, virüsün temas yoluyla bulaştığını, o nedenle hastanelerde diğer hastalara yayılma olasılığının bulunduğunu ifade ederek, kişiden kişiye nasıl yayıldığını anlamak için birçok ülkede yapılan olgu kümeleri araştırmalarının sonucunu beklediklerini anlattı. MERS enfeksiyonu olan kişilerde ağır akut solunum yolu hastalığı bulgularının olabileceğine işaret eden Karabay, "Hastalarda ateş, öksürük, nefes darlığı ve bazı hastalarda ishal, bulantı ve kusma gibi gastrointestinal semptomlar görülebilir" dedi.

HASTALIĞA BAĞLI ÖLÜM, YAŞLILARDA DAHA ÇOK

Prof. Dr. Karabay, MERS enfeksiyonu hastalığının yüzde 30'unun ölümle sonuçlandığını dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti: "Ancak ölen insanların çoğunda altta yatan sağlık sorunu saptanmıştır. Ayrıca, ölüm görülme riski yaşla doğru orantılıdır. Hastalığa bağlı ölüm hızı, 50 yaş için yüzde 38 iken, 60 yaş için yüzde 75'tir. Altta yatan ciddi hastalığı olanlar, hastalanma ve bulaşmada daha fazla rol oynar. Öncesinde ciddi hastalığı olanlar, bağışıklık sistemleri zayıflamış olan kişiler, diyabet, kanser ve kronik akciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanlarda hastalık şiddetli geçebilir. 16 Ekim itibarıyla dünya genelinde 877 vaka saptanmış ve 317 ölüm bildirilmiştir." MERS olan biriyle yakın temas olması halinde mutlaka hastaneye başvurulması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Karabay, tedavi için lisanslı aşı olmadığını belirtti. Karabay, MERS enfeksiyonu şüphesi taşıyanların mutlaka izole edilmesi gerektiğini anımsatarak, sağlık personelinin de kişisel bariyer koruma önlemlerine uyması gerektiğini kaydetti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al