MERHAMET EĞİTİMİNE TEPKİ

MERHAMET EĞİTİMİNE TEPKİ

A.A

Merhamet eğitimi önerisine tepki. Merhamet eğitimi planlamanın eğitim anlayışına aykırı olduğu açıklandı.

 


Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, “merhamet eğitimi” önerisine tepki göstererek, çocukların vicdanlarını, acıma duygularını harekete geçirmek için merhamet eğitimi planlamanın ve bunun referanslarını dinsel öğretilerle oluşturmanın bilimsel ve laik eğitim anlayışına aykırı olduğunu savundu.

Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılki ana teması Hazreti Peygamber ve Merhamet Eğitimi olarak belirlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında ortak faaliyetler yürütüleceği yönünde basında haberler yer aldığını hatırlattı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in, Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile de görüştüğü ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi adına Merhamet Eğitimi önerisi getirdiğini anımsatan Kılıç, böylece, okulların söz konusu eğitime mekan olarak tahsis edilme ihtimalinin artığını iddia etti.

Okulların, bilimsel ve laik eğitim ilkeleri çerçevesinde eğitim verilmesi gereken kurumlar olduğunu ifade eden Kılıç, “Bunun yerine çocuklarımızın vicdanlarını, acıma duygularını harekete geçirmek için merhamet eğitimleri planlamak ve bunun referanslarını dinsel öğretilerle oluşturmak, bilimsel ve laik eğitim anlayışına aykırı olduğu gibi pedagojik açıdan da çeşitli sorunlar barındırabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Çocukların sorunlarla karşılaştıklarında, içerisinde bulundukları somut gelişmeleri, kendi gerçekliği içerisinde kavrayabilmeleri ve çeşitli çözüm yolları üretebilmeleri becerisinin kazandırıldığı bir eğitim programı uygulanması gerektiğini belirten Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığının yürüteceği çalışmaların neler olacağı konusunda acilen ayrıntılı bir bilgilendirme yapılması gerektiğini belirtti. Kılıç, “Zorunlu din dersinin kaldırılması kapsamında taleplerin yükseldiği bir dönemde, eğitim hizmetini Diyanet İşleri Başkanlığı faaliyetlerine açmayı planlamak, gerekçesi ne olursa olsun kabul edilemez bir uygulamadır” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al