MERHABA BOTOKS HOŞÇAKAL ÖFKE

MERHABA BOTOKS HOŞÇAKAL ÖFKE

A.A

Öfke anında kasları felç eden botoksun, bu duygunun algılanmasında da kısa devreye yol açtığı açıklandı.

Amerikan Newsweek dergisinde yayımlanan araştırmada, Wisconsin-Madison  Üniversitesi'nden David Havas, botoksun bazı duyguları hissetme becerisini  etkileyip etkilemediği sorusuna yanıt aradı.

Araştırmada, alın çizgilerine botoks yaptırmayı planlayan 40 gönüllüden  öfke, mutluluk, üzüntü gibi bazı duygular uyandıracak bildirimleri okumaları  istendi.

Her cümle okunduktan sonra, gönüllülere, bu cümleyi iyi anladıklarında  önlerindeki düğmeye basmaları söylendi. Botoks yapıldıktan iki hafta sonra benzer  cümleler gönüllülere okutuldu.

Mutluluk uyandıran cümleyi okuyan katılımcılar düğmeye basmak için hiç  vakit kaybetmedi. Ancak öfke veya üzüntü uyandıran cümleleri okuyan kişilerin  cümleyi okuma ve anlamaya daha fazla vakit harcadığı görüldü. Dolayısıyla bu  duyguların hissedilmesi de gecikti.

Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden Profesör Arthur Glenberg, normalde  beynin kaşların çatılması için bu bölgeye sinyaller göndermesi ve kaşların  çatılma şiddetinin beyne geri gönderilmesi gerektiğini ifade ederek, botoks  yapıldığında bu mekanizmanın ve anlama becerisinin sekteye uğradığını belirtti.

Glenberg, "Karşılıklı konuşmada beni çok öfkelendiren birşeyi size  anlattığımda eğer tepki vermekte az da olsa geç kalırsanız, bu bana mesajımı  anlamadığınızı gösterir" dedi.

Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinde de yayımlanan araştırmanın,  botoksun duygusal içeriği yorumlama becerisini etkilediğini gösteren ilk  araştırma olduğu belirtildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al