Merak olgusuna yeni bakış...

Yrd. Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar yeni çıkan kitabında psikiyatri ve nörobilimde üzerine pek düşünülmemiş merak olgusunu yeniden tanımlıyor.

Merak olgusuna yeni bakış...

Yrd. Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar yeni çıkan kitabında psikiyatri ve nörobilimde üzerine pek düşünülmemiş merak olgusunu yeniden tanımlıyor. 777Kitabında merakla sınırlı kalmayan yazar umut, anksiyete, inanma, kanıta dayalılık gibi birçok olgu ve kavram da ele alıyor, irdeliyor. Kitap psikiyatriye bakış açısını değiştiriyor. Aslında her şey Zeus’un sandığıyla başlar. “Pandora, Zeus’un verdiği sandığın içinde ne olduğunu merak eder. Dayanamaz ve açmaması gereken kapağı açar. İçinden dert, tasa, haset, kıskançlık, hastalık, kötülük, yeryüzüne yayılır. Pandora durumun vahametinin farkına varır ve sandığın kapağını kapatır ancak çok geç kalmıştır. Üstelik insanlığı bu dertten kurtarabilecek umut da sandıkta kapalı kalmıştır.” Sanki insanoğlunun yaşantılarının tümünün kaynağında merak olduğunun hikâyesidir Pandora miti.” Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi, NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Gökben Hızlı Sayar, Prof. Dr. Oğuz E. Berksun Gezegen yayınlarından çıkan “ Kedim Beni Anlar “ isimli kitabında psikiyatriye bakış açısını değiştiriyor. Psikiyatrist Dr. Gökben Hızlı SAYARKitap; en bilindik bir fikrin bile peşinden koşarken “bu olgunun başka türlü açıklaması olamaz mı?” diye meraklarını koruyanlar için kaleme alınmış adeta. Bu iki psikiyatrist; Kedim Beni Anlar isimli bu çalışmalarında, psikiyatri ve nörobilimde üzerine pek düşünülmemiş merak olgusunu tanımlıyor. Merakla birlikte, umut, anksiyete, inanma, kanıta dayalılık gibi birçok olgu ve kavram da kitapta ele alınıyor. İnsan aklının işleyişine ışık tutacak kitapta yeni bir kuramsal çatının şekillenmesine şahit olacaksınız. Kedi Herkül’ün merakıyla yol gösterdiği iki bilim insanının etkileşiminin hikâyesini okuyacaksınız bulacaksınız bu kitapta. Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Harvard Üniversitesi’nden psikolog Dr. Martha Stout, Yanı Başınızdaki Sosyopat isimli kitabında bir sosyopatİ ele veren 10 işareti açıkladı. Bir sosy
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Randevu Al