Memnuniyetsizlik arttı

“Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar” tarafından hazırlanan “Türkiye Siyasal Durum Araştırması-Eylül 2012” raporunun sonuçları açıklandı. "Memnuniyetsizler arttı"

Memnuniyetsizlik arttı

“Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar” tarafından hazırlanan “Türkiye Siyasal Durum Araştırması-Eylül 2012” raporunun sonuçları açıklandı. "Memnuniyetsizler arttı"

Prof. Özer Sencar, Prof. İhsan Dağı, Prof. Doğu Ergil, Prof. Cengiz Sayın, Prof. Sıtkı Yıldız ve Prof. . Vahap Coşkun öncülüğünde yapılan araştırma, Türkiye genelinde 27 ilde 14-19 Eylül 2012 tarihleri arasında bin 275 kişi ile gerçekleştirildi. Söz konusu araştırmaya katılanlara, hayattan memnuniyet, 4+4+4 eğitim sistemi, dershanelerin kaldırılması, cumhurbaşkanlığı seçimi konularında sorular yöneltildi. Rapordan ana başlıklar şöyle: -  Yaşadığınız tüm şartları dikkate aldığınızda hayatınızdan ne kadar memnunsunuz? sorusuna “Memnunum” yanıtı verenler yüzde 48.4 iken, “Memnun değilim” yanıtı yüzde 33.3. Rapora göre, geçen yıl aralık ayı ile kıyaslandığında memnuniyet düzeyinde yüzde 20 civarında düşüş yaşandı. -  “Türkiye iyiye doğru mu, kötüye doğru mu gidiyor?” sorusuna, “İyiye gidiyor” cevabını verenler yüzde 31,8, “Kötüye gidiyor” diyenlerin oranı yüzde 50,1. -  “Eğitimde bu sene uygulanacak 4+4+4 modeli için gerekli hazırlıkların yapıldığını düşünüyor musunuz” sorusuna yüzde 72,8 “Düşünmüyorum” yanıtını verirken “Düşünüyorum” diyenlerin oranı yüzde 19,7. Araştırmaya göre, yeni eğitim modeli Ak Parti seçmeninin yüzde 34 desteğini alamadı. -  “Dershaneler kaldırılmalı mı” sorusuna “Evet” diyenlerin oranı 57,4, “Hayır” diyenlerin oranı 37,1. Araştırmaya katılanların yüzde 66’sı dershanelere ihtiyaç duyulmayacak bir sistemin mümkün olduğu fikrini paylaştı. Üniversitelere sınavsız kabulü sağlayacak bir sistemin olabileceği görüşünde olanların oranı ise yüzde 48. Öte yandan, “Hükümetin dershaneleri kapatma planı sizce Fethullah Gülen Cemaati’nin eğitim sistemindeki gücünü kırmaya yönelik mi?” sorusuna yüzde 48 “Hayır” cevabını verdi. Aynı soruya yüzde 27 “Evet” derken, yüzde 25 konu hakkında fikri olmadığını belirtti.                   MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al