Meme küçültme ameliyatı kanser riskini azaltıyor

Pamukkale Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dali öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Özcan, meme küçültme ameliyatının meme kanserine yakalanma riskini yüzde 70'e ulaşan oranda azalttığını söyledi.

Meme küçültme ameliyatı kanser riskini azaltıyor

Pamukkale Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dali öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Özcan, meme küçültme ameliyatının meme kanserine yakalanma riskini yüzde 70'e ulaşan oranda azalttığını söyledi.

memekucultmeHakan Özcan, memeye dokunulduğunda ele bir kitlenin gelmesi, meme başından kanlı ve sulu bir akıntının gelmesinin, ciltte oluşan değişikliklerin, meme başında ve meme cildinde çekilmelerin, koltukaltı lenf bezlerinde ele gelen sertliklerinin, memede büyümelerin meme kanserinin belirtileri arasında olduğuna dikkati çekti. Türkiye'de kadınların meme kanserine yakalanma riskinin arttığını, her 8 kadından birinde kanser görüldüğünü kaydeden Özcan, meme kanserinden korunmak için kadınların düzenli olarak genel cerrahi uzmanına muayene olmasının önemli olduğunu vurguladı. Yapılan tetkiklerde, tespit edilen risk düzeylerine göre kontrol sürelerinin 6 ay ile 1 yıl arasında değiştiğini ifade eden Özcan, "Bu kontrollerin yanında eğer bir kadın yeterli çocuk sayısına sahipse, göğüslerinde ciddi oranda irilikler mevcutsa meme küçültme ameliyatlarıyla, memenin büyüklüğünü göre yüzde 20 ile 70 arasında değişen oranda meme dokusunu uzaklaştırmaktayız. Uzaklaşan dokularda içerisinde kanser riski olalabilecek hücreleri memeden uzaklaştırma anlamına gelmektedir. Yani meme küçültme ameliyatı, meme kanserine yakalanma riskini yüzde 70'e ulaşan oranda azaltıyor" dedi. Özcan, yeterli çocuk sahibi olan ve iri göğüslü olan kadınların, pişik, mantar, omuz ve sırt ağrısı, duruş bozukluğu gibi ilave rahatsızlıklarla baş etmesi ve meme kanserine yakalanma riskini azaltması için meme küçültme ameliyatını tercih etmelerini önerdiğini sözlerine ekledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al