Medya çocukları nasıl etkiliyor

Uzmanlar, televizyondaki diziler, filmler, reklamlar ve hatta çocuklar için hazırlanan çizgi filmlerin çocukları şiddete yönlendirdiklerini açıkladı.

Medya çocukları nasıl etkiliyor

Uzmanlar,  televizyondaki diziler, filmler, reklamlar ve hatta çocuklar için  hazırlanan çizgi filmlerin çocukları şiddete yönlendirdiklerini açıkladı.

Kastamonu  Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr.  Muammer Ergün, televizyondaki diziler, filmler, reklamlar ve hatta çocuklar için  hazırlanan çizgi filmlerin çocukları şiddete yönlendirdiklerini ileri sürdü. Ergün,  bilginin hemen her yıl ikiye  katlandığı 21. yüzyılda yeni nesilleri yetiştirmede öğretmenlerin rolünün tahmin  edilenden daha fazla azaldığını öne sürerek, artık nesilleri televizyon,  bilgisayar, internet, cep telefonu ve oyun salonlarının yetiştirdiğini savundu.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Bunlardan arta kalan zamanlarda öğretmenlerin “Tırnakları ile kayaları  kazımaya çalışarak” öğrencileri yetiştirmeye çalıştığını vurgulayan Ergün, bu  çabayı gösteren öğretmenlerin de karşısına hem üst düzey yöneticilerin hem de  sistemin işleyişinin çıktığını iddia etti. Ergün, ergenlik çağının çocukluktan çıkıp, yetişkinliğe giriş dönemi  olduğunu, bu dönemin çalkantılı geçtiğinin altını çizerek, şöyle dedi: “Ergenlik çağı, aile ve öğretmenlerin ikinci plana atılıp arkadaşların  model alındığı dönemdir. Bu dönemde birey, çocuklukla yetişkinlik arasında  gitgeller yaparak yetişkin toplumu içerisinde kendine bir yer bulmaya çalışır. Bu  dönemi birey, yetişkin toplumu içerisinde kendisine ne kadar çabuk yer bulursa o  kadar kolay atlatır. Bu dönemde çocuklarımızın iyi bir insan olup topluma yararlı  bireyler olabilmesi için yetişkinlere büyük görevler düşmektedir.”

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

“ŞİDDETE DUYARSIZLAŞAN BİREY, YARIN ŞİDDET UYGULAMAYA BAŞLAYABİLİR”

“Televizyondaki diziler, filmler, reklamlar ve hatta çocuklar için  hazırlanan çizgi filmler çocuklarımızı şiddete yönlendirmektedir” diyen Ergün,  kanunlarla bunu düzenlemenin mümkün olmadığını ifade etti. Ergün, medyanın bu konuda bir iç denetim sistemi geliştirmesi ve öz  eleştiri yapabilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bu tür filmler aynı zamanda  çocuklarımızı şiddete karşı sistematik olarak duyarsızlaştırmaktadır. Bugün  şiddete duyarsızlaşan birey, yarın şiddet uygulamaya başlayabilir. Bu bakımdan  bir suçlu da medyadır” diye konuştu. Bir internet sitesindeki oyun tanıtımında “Öğretmenini sevmiyorsan onu  öldür” başlığının yer aldığını belirten Ergün, hemen her öğrencinin internete  erişme imkanı olduğu günümüzde çocukların bu ve benzeri oyunlarla büyüdüğünü  vurguladı. Ergün, bu oyunlarla yetişen, büyüyen çocukların tepkilerini şiddetten  farklı bir davranış ile göstermesinin mümkün görünmediğini kaydetti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al