Maymun genleri hacklendi

Maymun genleri hacklendi, ruhsuz maymun-insan melezi mümkün olacak mı? Bilim adamları ilk kez maymun beyinlerini daha insani hale getirmek için gen düzenleme tekniklerini kullandılar.

Maymun genleri hacklendi

Bilim adamlarının genetik deneyleri ne kadar ileri götürebilmeleri gerektiği konusunda etikçiler arasında ateşli bir tartışmayı başlatan yakın zamanda yayınlanan araştırmaya göre maymunlar, rhesus makakları daha akıllı hale geldi. Değiştirilmemiş maymunlara göre üstün hafızaları vardı.

Çinli bilim adamlarından oluşan ekip, MCPH1 adlı bir genin insan versiyonunu makaklarda düzenledi. Yeni gen, maymunların beyinlerinin daha insan benzeri bir zaman çizelgesi boyunca gelişmesini sağladı. China Daily'ye göre, gen saldırılarına uğramış maymunlar, değiştirilmemiş akranlarına kıyasla daha iyi tepki sürelerine sahipti ve kısa vadeli hatıraları geliştirdi.

Colorado Üniversitesi genetikçisi James Sikela, MIT Technology Review'e verdiği demeçte, "Beyin evrimiyle bağlantılı insan genlerini incelemek için transgenik maymunların kullanılması çok riskli bir yoldur" dedi. "Bu, klasik bir kaygan eğim sorunu ve bu tür araştırmalar devam ederken tekrarlanmasını bekleyebileceğimiz bir sorun."

MIT Tech'in bildirdiğine göre, genin zekadaki rolünü saptamak, bilim insanlarının insanların nasıl bu kadar akıllı hale geldiğini anlamalarına yardımcı olabilir.

Bazı makaklarda hafızayı güçlendirmek için bir geni değiştirmek Darwinizm'i bozmazken, henüz "Maymunlar Gezegeni" tarzı bir ayaklanma riski yoktur. Bize insanlığın nasıl bu kadar zeki hale geldiğini öğretebilir ve bize ipuçları verir.

https://futurism.com/the-byte/chinese-scientists-super-monkeys-human-brain-genes

Paylaş:



Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Beyin araştırmacısı Nataliia Fedorchenko'nun özgeçmişindeki bu üç kelimenin arkasında savaş ve uçuş ve şu anda Forschungszentrum Jülich'teki İnsan Bey
  • Psikiyatrist Nevzat Tarhan'dan 'başörtülü psikolog olmaz' diyen Üstün Dökmen'e tepki: Bunun adı mesleki narsizmdir.
  • Psikiyatrist, yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan Türkiye’nin en çok takip edilen sosyal medya platformlarından ‘Sözler Köşkü’nün ‘Beni İkna Et’ konseptinin
  • Demokrasinin sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda bir değer olduğunu vurgulayan Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, demokrasinin ailede başl
  • Bilim insanları beyin sağlığı için 20 maddelik uluslararası mutabakata imza attı.
  • Randevu Al