MATEMATİĞİN KÖKLERİ NEREYE UZANIYOR?

MATEMATİĞİN KÖKLERİ NEREYE UZANIYOR?

Beyinde, çocukluktan itibaren matematiksel bağlantıları anlamamızı sağlayan bir bölge saptandı. Duke Üniversitesi’nde Jessica Cantlon yönetiminde çalışan araştırma ekibi, dört yaşındaki çocuklarla yapılan ilk sayı testlerinde bile, yetişkinlerin matematik problemlerini çözerken etkinleşen beyin bölgelerinin etkinleştiğini buldular.

Araştırmacılar sekiz çocuğun ve on iki yetişkinin beyin etkinliklerini manyetik rezonans tomografisiyle incelerken, deneklerden farklı büyüklükte obje kümelerine bakmaları istenmiş. Ekranda örneğin ilk önce 32 daire, daha sonra 64 daire görünüyordu.

Gerek dört yaşındaki çocuklarda gerekse yetişkinlerde sağ alın lopundaki bir bölgede etkinlik motifi belirmiş.

Bilim adamları kümelerin ve sayıların kavranmasına dayanan ilk matematiksel yetiler bu bölgede gelişiyor diyorlar. Yetişkinler zor problemleri çözerlerken de aynı bölge etkinleşmekte.

MATEMATİĞİN KÖKLERİ NEREYE UZANIYOR?Araştırmacılar deneklere örneğin üçgen gibi farklı biçimlerde objeler de gösterince, beynin etkinleşen bölgesinde objelerin miktarı değil biçimlerinin değerlendirildiğini saptamışlar.

Konuyla ilgili ayrıntılı araştırma yazısı Plos Biology dergisinde (//biology.plosjournals.org/perlserv/?request=index-html ) yayımlandı.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al