Masanız size dair ne anlatıyor?

Çalışma masanızda kirli kahve fincanları ve kâğıt yığınları arasında bilgisayar ekranınızı görmekte zorluk mu çekiyorsunuz? Yoksa minimalist bir sadelik mi hakim masanıza?

Masanız size dair ne anlatıyor?

Her ofis çalışanının kendine özgü bir masa düzeni vardır. Çalışma masasındaki düzenin yapılan işi etkilediğini gösteren araştırmalar da var. Fakat bunlar farklı sonuçlara varabiliyor. Örneğin bazıları dağınık ortamların yaratıcılığı geliştirdiğini ileri sürerken bazıları da fazla kalabalığın dikkat dağıttığını söylüyor.

Texas Üniversitesi'nden psikoloji profesörü Sam Gosling'e göre kendimizi dış dünyaya sunuş biçimimizle sürekli olarak kendimiz hakkında bilgi veririz.

"Ofisteki çalışma masası da dahil fiziksel alanların bu kadar bilgi içermesinin nedeni, bunların birçok davranışın zaman içinde kristalize hale gelmesini yansıtmasındandır" diyor Gosling.

Ofis düzenlemesi ile ilgili bir şirkette çevre psikolojisi danışmanı Lily Bernheimer, Gosling'in ve diğer çevre psikolojisi uzmanlarının çalışmalarından yola çıkarak beş farklı kişiliği ifade eden beş masa düzeni ortaya koydu.

İngiltere'deki Surrey Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Bernheimer'ın kişilik araştırmaları ile çevre psikolojisi verilerini birleştirerek masa düzenine dayalı vardığı kişilik özellikleri şunlar: Dışadönüklük, uzlaşmacılık, vicdanlılık, nevrotiklik (duygusal dengesizlik) ve deneyime açık olmak.

PEKİ SİZİN MASANIZ KİŞİLİĞİNİZ HAKKINDA NE SÖYLÜYOR?

DAĞINIKLAR

Masa karmakarışık ve rengarenk olduğu gibi biblolar ve kişisel eşyayla doludur. Bernheimer bu türden dağınık insanların daha dışadönük ve arkadaşa açık olduğunu söylüyor. "Ofiste oturma yerlerini seçerken daha fazla akış olan merkezi alanları tercih ederler."

Bunların olumsuz özellikleri ise hep aktif ve meşgul oldukları için etraflarını düzenlemeye zaman bulamazlar. Ama onların dağınık alanları, daha az sosyal kişilerin minimalist ve insan üzerinde baskı kuran kağıt yığınlarıyla dolu masalarından daha içten karşılar sizi.

MİNİMALİSTLER

Hep bir rutini takip etmeyi ve post-it not kağıtlarına not yazıp asmayı seviyor musunuz? O halde minimalist olabilirsiniz. Ama minimalistlerin dağınıklığı sevmemesi onların dışadönük olmadığı anlamına gelmez. "Aşırı düzenli bir çalışma masası sizin içedönük olduğunuz anlamına gelmez" diyor Bernheimer.

Minimalistlerin vicdanlılık, disiplin ve temkinlilik özelliklerini taşıması daha muhtemeldir. Çalışkan, güvenilir ve başarı eksenlidirler; planlı olmayı severler.

Ancak masanızda size ait bir iz bırakmamışsanız çalıştığınız işte fazla kalmayı planlamıyorsunuz şeklinde anlaşılabilir bu durum.

YAYILMACILAR

Yayılmacılar ofiste kendi alanlarına damga vurmayı severler. Bernheimer, dominant kişiliğe sahip olanların kendi alanlarını daha sıkı savunduklarını söylüyor.

Öyle ki zamanla başkalarının alanlarına da kendi kişisel damgalarını vurabilirler. Kahve fincanlarıyla, sandviçleriyle başkalarının alanına yayılma eğilimi gösterirler.

Oturma yeri olarak merkezde bir noktayı tercih ederler. Yanında oturanlar ise pek de şanslı sayılmazlar.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bazı insanların özgüven eksikliği ya da geçmişte yaşadığı güven sarsıcı ilişkiler nedeniyle diğer insanlarla kurduğu ilişkilerde duygusunu paylaşmakta
  • Evde bakım h.izmeti, bireylerin daha mutlu olmasını sağlıyor
  • Pandeminin getirdiği gündem yoğunluğu ile birlikte kendilerini her şeyi bilen olarak ortaya koyan kişilerle sürekli karşılaşma durumu ortaya çıktı.
  • Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Nedir? Anksiyete (kaygı) Bozukluğu Belirtileri Nelerdir= Anksiyete (kaygı) Bozukluğu tedavisi Nasıl Yapılır? Anksiyete (k
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Randevu Al