Masallarla hastalığı unutuyorlar

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nin "hastane sınıfı"nda çocuk hastalar için Masal Günleri uygulaması başlatıldı.

Masallarla hastalığı unutuyorlar
Paylaş:

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nin "hastane sınıfı"nda çocuk hastalar için Masal Günleri uygulaması başlatıldı. cocukmasalUygulama kapsamında tedavisi süren çocuk hastalara haftanın belirli günlerinde hastane personeli tarafından sınıfta masal ve hikaye anlatılıyor. Yatarak tedavi görmek zorunda kalan hasta çocuklara ise bu hizmet personelce yatak başında veriliyor.

SÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Yaşar Şen, sınıf ortamında çocukları bir araya getirerek, masal günleri gerçekleştirdiklerini söyledi. Uygulama ile çocukları birbiriyle tanıştırıp, arkadaşlık ortamının gelişmesine katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirten Şen, şunları kaydetti: "Daha önce hastanemizde bütün servislerimizin gündüz odalarına oluşturduğumuz kütüphanelerle hastaların ve hasta yakınlarının okuması için kitap, dergi ve gazete desteği sağlamıştık. Şimdi de hasta çocuklarımız için yeni bir etkinlik başlattık. Hastane personelimizin özverili çalışmalarıyla 'Masal Günleri' düzenlemeye başladık. Personelimiz, hastane sınıfında ve tedavisine kendi odasında yatarak devam etmek zorunda olan çocuk hastalarımıza masal ve hikaye anlatıyor." Şen, ilerleyen günlerde haftada bir gün çocukların yaş grubuna uygun filmler seçilerek, sinema günleri de düzenleyeceklerini belirterek, şöyle devam etti: "Çocuklarımız, tedavi sürecinde uzak kaldıkları okul ve sosyal çevrelerine bir nebze olsun yakınlaşmış oluyor. Etkinlikler, çocukların hayal gücünün gelişmesine de katkı sağlayacak. Masal anlatımı sırasında boyama kitapları da veriyoruz. Çocukların masalları kendi dünyasında canlandırdığı şekilde resmetmeleri veya hazır çizimi gönüllerince boyamalarını istiyoruz. Böylece çocuklara masal dinlerken hayal ettikleri perspektiften bir yol açarak, kısa süreliğine de olsa farklı duygular yaşatıp, tedavi sürecine katkı sağlamayı amaçlıyoruz." A.A