MASAL MAKİNESİ KONUŞTURUYOR

MASAL MAKİNESİ KONUŞTURUYOR

Hürriyet

Ailelerin sıkça kullanmaya başladığı masal makineleri, hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın katkı sağlıyor.

İster çocuğu uyutmak ve sakinleştirmek için ister okuma isteği uyandırmak için olsun, çocuğun psikolojisi üzerinde olumlu etkiler sağlıyor.

 


Pedagog Elif İpek, masal makinesinin çocuklar üzerindeki etkilerini şöyle anlatıyor:

“Son zamanlarda ailelerin küçük yaşta kitap okuma alışkanlığını artırmaya verdikleri önem gözle görülür oranda artış gösterdi. Masal makineleri ise çoğu ailenin imdadına yetişti. Bu makineler çocuğun kitapla erken dönemde buluşmasını, okumada ve dolayısı ile konuşmada tonlamayı daha dikkatli kullanmalarını, işitsel dikkatlerini geliştirmeyi, resim ve anlatılan arasında bağ kurmalarını da sağlıyor. Ailelerin dikkat etmesi gereken ise anlatılan masalın niteliği olmalı.

Masal makineleri daha çok okul öncesi dönem çocukları için kullanılıyor. Sesli kitaplar ise okul öncesi dönem ve okul çağı çocukları için kullanılıyor. Okul öncesi dönem çocuğu için seçilecek masallar, hikayeler, çocuğun nörolojik seviyesine uygun olmalı. Kurdun babaanneyi yemesi, avcının kurdun karnından babaanneyi çıkararak kurtarması gibi olayları içeren masallar oldukça kafa karıştırıcı. Bunun yerine daha çok eğlendirici içeriği olan, günlük yaşamda karşılaşılan olayları değerlendiren, karakterleri yargılamayan hikayeleri tercih etmek gerekiyor.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al