Mars'ta yeraltı su kaynağı

Mars sondalarının ölçümlerinden edinilen verilere göre Mars’ta bir zamanlar geniş bir yeraltı su ağının bulunduğu ortaya çıktı.

Mars'ta yeraltı su kaynağı
Paylaş:

Mars sondalarının ölçümlerinden edinilen verilere göre Mars’ta bir zamanlar geniş bir yeraltı su ağının bulunduğu ortaya çıktı.

marsLondra Doğa Bilimler Müzesi’nde Joseph Michalski ve ekibi, Kızıl Gezege’nin jeolojisi ve Mars sondalarının ölçümlerinden edindikleri verilere göre Mars’ta bir zamanlar geniş bir yeraltı su ağının bulunduğu sonucuna vardı. Bu tür bir yeraltı su sistemi bir zamanlar yaşam için uygun koşullar bile sunmuş olabilir (Nature Geoscience). Dünyamızda yaşam başladığında Mars’ın yüzeyi çoktan yaşanmaz hale gelmişti bile. Fakat bilim insanları yüzeyin altında çok sayıda mikrobun yaşamış olduğunu düşünüyor ve Mars yüzeyinin altında su taşımış olabilecek çok sayıda bölge saptadılar. Yüzeye en yakın olan bölge geçmişteki yaşamın izlerini taşıyabilir. Mars yüzeyinin en derin noktalarından biri olan McLaughlin kraterinde Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracı demir ve magnezyum içerikli kil mineralleri tespit etmiş ki bunlar bildik Mars çevresi için alışılmışın dışında bulgular. Bu minerallerin bir yeraltı su kaynağıyla oluşmuş olabileceği sanılıyor. Diğer gözlemler de kraterin içindeki gölün yeraltı su kaynağıyla beslendiğini kanıtlıyor. Bu tür gölün tortullarında geçmişteki yeraltı su sistemiyle ilgili bilgiler ve olası donmuş canlılarla ilgili kalıntılar da barınıyor olabilir diyor bilim insanları. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ