Market arabalarında büyük tehlike

Market arabaları mikrop saçıyor.

Market arabalarında büyük tehlike
Paylaş:

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Başkanı Ural market arabaları ile ilgili olarak, "Bu arabalar kullanıldıktan sonra eller yıkanmazsa, ciddi enfeksiyonlara neden oluyor" dedi.

''KULLANDIKTAN SONRA ELLER YIKANMAZSA ENFEKSİYONLARA NEDEN OLUYOR''

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Ural, mikropların market arabaları ve sepetlerin özellikle plastikten yapılan yüzeylerinde çok uzun süre barınabildiğini belirterek, "Bu arabalar kullanıldıktan sonra eller yıkanmazsa, ciddi enfeksiyonlara neden oluyor" dedi.

Ural, yaptığı açıklamada, günlük hayatta topluma açık kullanım alanlarından enfeksiyon kapılarak, ciddi hastalıklarla baş etmek durumunda kalınabileceğini ifade etti.

''ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ DE ENFEKSİYON RİSKİ TAŞIYOR''

Dikkat edilmediğinde ortak kullanım alanlarının çok önemli sağlık problemlerine yol açtığını anlatan Ural, enfeksiyon riski taşıyan yerlerden birinin de alışveriş merkezleri olduğunu dile getirdi.

Merdiven korkuluklarının da riskli olduğunu bildiren Ural, tuvaletten çıkan veya aksıran kişilerin elini yıkamadan buraya dokunması durumunda yayılan mikrobun, hastalığa yol açabileceğine işaret etti.

"TOP HAVUZLARI DA RİSK TAŞIYOR"

Çocuklarını hastalıklardan korumaları konusunda ailelere uyarılarda bulunan Ural,"Özellikle çocukların oynadıkları top havuzları ciddi risk taşıyor. Çünkü daha önce veya o anda aksıran, ishali ve sarılığı olan bir çocuk orada oynamış olabilir. Çocuklar o topları ağızlarına götürüyor. Onların güvenli olup olmadığı mutlaka denetlenmeli. O toplar için özel bir temizlik gerekiyor. Normal suyla yıkamak yeterli değil. Bazen çamaşır suyuyla yıkayıp durulamak gerekiyor ama çamaşır suyunun kokusu da çocukları rahatsız ediyor. Bu nedenle oyun alanları çok sık temizlenmiyor. Çocukların o alanlarda oynamasına karşıyım."ifadelerini kullandı.

A.ABu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: