MANZARA ÇABUK UNUTULUYOR

 MANZARA ÇABUK UNUTULUYOR

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK Eİ

Deniz kıyısında çekilen bir gün batımı fotoğrafı ya da ıssız bir vadideki gelincik tarlasından alınan bir görüntü her insanın hoşlanacağı türden resimlerdir. Ancak bunlar kısa bir süre sonra unutuluyor.

 


Amerikalı bilim insanları hangi fotoğrafların daha çok akılda kaldığını buldular. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Aude Olivia ile çalışan ekip, manzara fotoğraflarının çabuk unutulduğunu bunun yerine içinde insan bulunan bir görüntünün en çok akılda kaldığı sonucuna vardı.

Araştırma çerçevesinde 10 bin farklı fotoğraf gösterilmiş katılımcılara. Mesela kumsal, kütüphane, gökyüzü, plastik goril, koşucu vs. Katılımcılar bilgisayarda gerçekleştirilen testte, tekrarlanan bazı görüntüleri hatırladıkları zaman bir tuşa basmışlar. Testin değerlendirilmesi sonucunda manzaraların daha zor, insanlı görüntülerin daha çok hatırlandığı ortaya çıkmış.

Bilim insanları bu şekilde akılda iyi derecede, orta derecede ve çok zor akılda kalan görüntüleri sınıflandırdıktan sonra renk, boyut, kenarlar, kontrast vb özelliklerini bir bilgisayar programıyla analiz etmişler. Orta derecede iyi hatırlanan görüntüler arasında mesela bowling topu veya pazarcı tezgâhı gibi insanlar tarafından üretilen nesneler yer almakta.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al