MANZARA ÇABUK UNUTULUYOR

 MANZARA ÇABUK UNUTULUYOR

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK Eİ

Deniz kıyısında çekilen bir gün batımı fotoğrafı ya da ıssız bir vadideki gelincik tarlasından alınan bir görüntü her insanın hoşlanacağı türden resimlerdir. Ancak bunlar kısa bir süre sonra unutuluyor.

 


Amerikalı bilim insanları hangi fotoğrafların daha çok akılda kaldığını buldular. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Aude Olivia ile çalışan ekip, manzara fotoğraflarının çabuk unutulduğunu bunun yerine içinde insan bulunan bir görüntünün en çok akılda kaldığı sonucuna vardı.

Araştırma çerçevesinde 10 bin farklı fotoğraf gösterilmiş katılımcılara. Mesela kumsal, kütüphane, gökyüzü, plastik goril, koşucu vs. Katılımcılar bilgisayarda gerçekleştirilen testte, tekrarlanan bazı görüntüleri hatırladıkları zaman bir tuşa basmışlar. Testin değerlendirilmesi sonucunda manzaraların daha zor, insanlı görüntülerin daha çok hatırlandığı ortaya çıkmış.

Bilim insanları bu şekilde akılda iyi derecede, orta derecede ve çok zor akılda kalan görüntüleri sınıflandırdıktan sonra renk, boyut, kenarlar, kontrast vb özelliklerini bir bilgisayar programıyla analiz etmişler. Orta derecede iyi hatırlanan görüntüler arasında mesela bowling topu veya pazarcı tezgâhı gibi insanlar tarafından üretilen nesneler yer almakta.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al