MANZARA ÇABUK UNUTULUYOR

 MANZARA ÇABUK UNUTULUYOR
Paylaş:

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK Eİ

Deniz kıyısında çekilen bir gün batımı fotoğrafı ya da ıssız bir vadideki gelincik tarlasından alınan bir görüntü her insanın hoşlanacağı türden resimlerdir. Ancak bunlar kısa bir süre sonra unutuluyor.

 


Amerikalı bilim insanları hangi fotoğrafların daha çok akılda kaldığını buldular. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Aude Olivia ile çalışan ekip, manzara fotoğraflarının çabuk unutulduğunu bunun yerine içinde insan bulunan bir görüntünün en çok akılda kaldığı sonucuna vardı.

Araştırma çerçevesinde 10 bin farklı fotoğraf gösterilmiş katılımcılara. Mesela kumsal, kütüphane, gökyüzü, plastik goril, koşucu vs. Katılımcılar bilgisayarda gerçekleştirilen testte, tekrarlanan bazı görüntüleri hatırladıkları zaman bir tuşa basmışlar. Testin değerlendirilmesi sonucunda manzaraların daha zor, insanlı görüntülerin daha çok hatırlandığı ortaya çıkmış.

Bilim insanları bu şekilde akılda iyi derecede, orta derecede ve çok zor akılda kalan görüntüleri sınıflandırdıktan sonra renk, boyut, kenarlar, kontrast vb özelliklerini bir bilgisayar programıyla analiz etmişler. Orta derecede iyi hatırlanan görüntüler arasında mesela bowling topu veya pazarcı tezgâhı gibi insanlar tarafından üretilen nesneler yer almakta.