MANİK DEPRESİF OLABİLİRSİNİZ

MANİK DEPRESİF OLABİLİRSİNİZ

Star

İnsan gün içinde bazen hüzünlenir, sıkılır, kederlenir, üzülür bazen de sevinir, neşelenir, keyiflenir, canlanır.

 


Duygu durum insanın mutluluk ve hüzün duygularının dengesini belirten bir terimdir. İnsan gün içinde bazen hüzünlenir, sıkılır, kederlenir, üzülür bazen de sevinir, neşelenir, keyiflenir, canlanır.

Ancak normal ve sağlıklı bir insanda bu duygusal dalgalanmalar belli bir sınırın dışına taşmaz. Yani insandaki duygusal iklim genellikle yazdır. Gün içinde yağmur hatta dolu yağar, fırtına kopar, ama mevsim değişmez hep yaz kalır. Anlık değişmeler genel mutluluk ve ruhsal iyilik halini etkilemez. Bu denge beyindeki bir mekanizma sayesinde sağlanır. İşte insandaki duygu durumu dengesini sağlayan bu mekanizma kimyasal olarak bozulursa ya depresyon ya da mani dediğimiz taşkınlık tablosu oluşur. Alt sınırın aşağısı depresyon, üst sınırın üstü manidir.

MANİDE NELER GÖRÜLÜR ?

■ Mani, duyguların, düşüncelerin ve davranışların hızlanmasıyla karakterize bir tablodur.
 

■ Aşırı neşelilik: Kişide sebepsiz bir neşelilik hali mevcuttur. Olur olmaz yerlerde şarko, türkü söyler, dans eder, oyun oynar. Hastanın yakınları bu durumu “Herkesin önünde göbek atıyor, gecenin bir vakti çok yüksek sesle müzik dinliyor, dans ediyor” şeklinde ifade eder.

■ Aşırı sinirlilik ve öfke: Bazen mani atakları kendini öfke patlamaları şeklinde gösterir. Öfkelenmeler genellikle engellemeye karşıdır.

■ Benlik saygısında abartılı bir biçimde artma ya da büyüklük düşünceleri: Kişi kimsenin yapamayacağı şeyleri yapabildiğini, herkesten yetenekli ve güçlü olduğunu düşünür. Dünyayı ve insanlığı yalnızca kendisinin kurtarabileceğini, Türkiye’nin meselelerini bir günde halledeceğini iddia eder. Bazen durum mistik hüviyet kazanıp velilik, mehdilik, peygamberlik iddialarına kadar ilerleyebilir.

■ Günlerce sabahlara dek uyumama, sürekli bir şeyler yapma: Kişi çok az uyumasına rağmen saatlerce uyumuş gibi dinç ve hareketlidir. Sürekli yapması gereken işler olduğunu söyleyen
manik bir hastamı bir gece nöbetteyken yüzünü yıkar buldum. Ne yaptığını sorduğumda “O kadar işim var ki uyumamak için yüzümü yıkıyorum” diye cevap vermişti.

■ Aşırı alışveriş ve para harcama: Gereksiz ve aşırı harcamalar maninin en tipik belirtilerindendir. Kişi çok sayıda şık ve renkli elbiseler alır, sürekli balolar tertip eder. Kendi ihtiyacı olduğu halde elindekini başkalarına verir. 70 yaşında bir hastam onlarca deri ceket alıyordu.

■ Düşünce hızlanması: Manide duygular gibi düşünceler de hızlanır. Fikir uçuşması dediğimiz bu durumda kişi konudan konuya atlayarak saatlerce konuşabilir.

■ Dikkati belli bir noktada toplayamama: Manide kişinin dikkatinin çelinebilirliği artar. Gördükleri her detaya takılır ve o yüzden dikkati bir uyarandan diğerine kolaylıkla kayar.

■ Sabahlara dek bütün şehri dolaşma: Gece hayatında aşırlılık dikkati çeker. Hiç huyu olmadığı halde gece kulüplerinden, diskolardan, eğlence mekânlarından çıkmak bilmez.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al