MANGALDA KANSER RİSKİ

MANGALDA KANSER RİSKİ

A.A

Uzmanlar: Et de yağ  da kanserojen... Yağı direkt ateşe tuttuğunuzda çıkan kanserojen moleküller tekrar ete yapışıyor.


Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü  Prevantif Onkoloji (Kanserden Korunma Bilimi) Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr.  İsmail Çelik, mangalın kanser açısından, “Türkiye için önemli bir sorun haline  gelebileceğini” ifade ederek, “Mangalda, et yiyorsunuz hem de yağlı. Et de yağ  da kanserojen... Yağı direkt ateşe tuttuğunuzda çıkan kanserojen moleküller  tekrar ete yapışıyor” dedi.

Çelik, TBMM Kanser Araştırması Komisyonunda yaptığı sunumda, kansere  ilişkin medyada bilgi kirliliği yaşandığını söyledi.

İsmail Çelik, gazetelerde yer alan, “parmak arası terlik kanser  yapıyor”, “sokak lambaları kanser riskini artırıyor”, “kanserin yeni umudu  köpekbalığı kanı” şeklindeki haberleri anımsatarak, “Yok böyle bir şey... Bunu  önleyemeyiz ama etkinlenmemiz de gerekiyor” dedi.

İnsanların, doğrudan etkilendiği çevrede kanserojen maddeler bulunduğunu  düşündüğünü anlatan Çelik, “Yanlışlıkla bir maddeyi gece-gündüz yanımızda  bulundurarak kanser olmuyoruz. Onun kullanımında ısrarcı olmamız gerekiyor.  Sigara gibi...” diye konuştu.
Son yıllarda, “kansere yatkınlık genleri” konusunda tartışmalar  yürütüldüğünü anımsatan Çelik, genetik geçiş gösteren kanserlerin tüm kanserlerin  binde birinden daha az olduğunu vurguladı. Çelik, kanserin sebeplerinin  çoğunlukla çevresel ve yaşam tarzı kökenli olduğunu ifade etti.

Kansere neden olan faktörlerin başında tütün geldiğini dile getiren  Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

“Beslenme alışkanlıkları, alkol, enfeksiyon, şişmanlık da diğer  faktörler arasında bulunuyor. Tütün dumanına maruziyet de çok önemli. Her yıl  dünyada 5 milyon insan sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını  yitirmektedir. Yani her 6 saniyede 1 kişi ölüyor. Türkiye'de 70 milyonun 20  milyonu sigara kullanıyor. Her yıl 120 bin insan sigaraya bağlı nedenlerden  ölüyor. Günde 300 kişi ölüyor. Yani her gün bir uçak düşüyor. Her 30 saniyede bir  yeni akciğer kanseri teşhisi konuluyor.”

Çelik, kırmızı et, işlenmiş et ve tuzlanmış balık tüketiminin sürekli  olmasının kanser tüketimini net olarak artırdığını belirterek, yağ, şeker ve tuz  kullanımına da dikkat edilmesini istedi.

Tuzun, mide kanserinin bir numaralı nedeni olduğuna dikkati çeken Çelik,  Türk insanının sebze ve meyve tüketmesinin avantaj olarak algılanabileceğini  söyledi.
        
"MANGALDA KIRMIZI ET”

        
“Mangalın, kanser noktasında Türkiye için önemli sorun haline  gelebileceğini” ifade eden Çelik, “Mangalda, et yiyorsunuz, hem de yağlı... Et  de yağ da kanserojen... Yağı direkt ateşe tuttuğunuzda çıkan kanserojen  moleküller tekrar ete yapışıyor. Ayrıca, mangaldaki kömür ve kömür tozları,  pişirilen besinler üzerine sinerek karsinojen etkiyi artırıyor” diye konuştu.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al