MADDE BAĞIMLILIĞINA TEDAVİ

MADDE BAĞIMLILIĞINA TEDAVİ

A.A

Bir hastane bünyesinde kurulan AMATEM sayesinde madde bağımlısı hastalara yerinde tedavi imkanı sunulacak.

Gaziantep'te 25 Aralık  Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim  Merkezi (AMATEM) sayesinde ildeki hastalara yerinde tedavi imkanı sunulacak.

İl Sağlık Müdürlüğünün ana koordinatörlüğünde, Gaziantep Üniversitesi,  Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğiyle  yürütülen proje kapsamında kurulan AMATEM, 15 Şubatta açılacak.

Hastaların tedavi sürecinden sonra tekrar topluma kazandırılması da  amaçlanan proje kapsamında İŞKUR, hastaların mesleki beceri kazanmaları ve  istihdam edilmeleri konusunda çalışmalar yapacak.

İl Sağlık Müdürlüğü Akıl ve Ruh Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Rıza Çayırgan,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda'da MATRA Projesi adı altında yürütülen  ve bağımlılıkta erken tanı modeli, kliniksel özellikleri ve faaliyetlerini  kapsayan projenin Türkiye ayağının Gaziantep'te gerçekleştirildiğini belirtti.

Hollanda'daki projeye, madde bağımlılığı tedavisi konusunda yüz yıllık  geçmişe sahip sivil toplum örgütü TACTUS'un eğitimci kurum olarak destek  verdiğini ve Sağlık Bakanlığının eş ortağı olduğunu belirten Çayırgan, şunları  anlattı:

"Hollanda'nın Nijmegen Belediyesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi  kardeş şehirler. O doğrultuda gelişen bu proje kapsamında 25 Aralık Devlet  Hastanesi bünyesinde 15 yataklı bir AMATEM oluşturuyoruz, fiziki altyapısını  kurduk. 15 Şubatta resmi açılışı yapacağız. MATRA Projesi kapsamında, Türkiye'de  ilk defa bir AMATEM'e destek veriliyor. Bu model Gaziantep'te tutarsa diğer  illerde de tedavi merkezi oluşturulacak."

AMATEM'de görev yapacak uzmanların Hollanda'da eğitim alacağını ifade  eden Çayırgan, "Gaziantep'teki bu projenin 650 bin avro bütçesi var, bunu TACTUS  karşılıyor. Bütçe eğitim amaçlı kullanılacak" dedi.
        
"200 YATAKLI PSİKİYATRİ HASTANESİ AÇILACAK"
        
Gaziantep'te son yıllarda madde bağımlılığının arttığını, bunların tedavi  için Adana, Ankara ve İstanbul'a gönderildiğini, şehir dışına sevkin hastaların  mağduriyetine yol açtığını ifade eden Çayırgan, şöyle konuştu:

"Adana'ya sevk ettiğimiz hastalar her zaman yer bulamıyordu, 2-3 ay  sonraya randevu alabiliyordu, gidiş-gelişte maddi sıkıntılar yaşıyordu. Şimdi  hastalarımızı yerinde tedavi imkanımız olacak.

AMATEM, alkol ve madde bağımlılarının erken teşhis ve tedavisinin  sağlanmasını, tedavi sürecinden sonra sosyal destek terapileri ile tekrar topluma  kazandırması sürecini içeriyor. Yılda 150 hastanın tedavi görmesi planlanıyor.  Projenin süresi 3 yıl. Projenin sonunda bilimsel yöntemler ortaya konacak ve bir  erken tanı, tedavi modeli oluşturulacak. 2011 yılında ilimizde 200 yataklı bir  psikiyatri hastanesi açma düşüncemiz var. Daha sonra 15 yataklı AMATEM ya oraya  entegre edilecek ya da hastanenin alt birimi olarak çalışmaya devam edecek."

Alkol ve madde bağımlılarının tedavi sürecinin zor olduğuna, tedaviyi  öncelikli hastanın istemesi durumunda iyileşme şansının yüksek olduğuna işaret  eden Çayırgan, tedaviden sonra topluma dönme aşamasının, sosyal destek ve  istihdam edilmelerinin önemli olduğunu vurguladı.

MATRA Projesi'nde tedavi sürecinin ve sonrasının bir bütün olarak ele  alındığını ifade eden Çayırgan, İŞKUR'un tedavi sürecinden sonra hastalara  mesleki beceri kazandırılması ve iş bulunmasına yönelik çalışmalar yapacağını  kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al