Lütfen çocuğunuzu sessize alınız!

Araç kullanırken telefonla konuşmak birçok ülkede yasak. Ancak araştırmalara göre, çocuklar sürücülerin dikkatini telefonlara oranla 12 kat fazla dağıtıyor.

Lütfen çocuğunuzu sessize alınız!

Araç kullanırken telefonla konuşmak birçok ülkede yasak. Ancak araştırmalara göre, çocuklar sürücülerin dikkatini telefonlara oranla 12 kat fazla dağıtıyor.

cocıukdikkatAvustralya’daki Monash Üniversitesi’nin Kaza Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, arabadaki çocuklar sürücüler için cep telefonlarından 12 kez daha dikkat dağıtıcı. Araştırmada 12 ailenin araçlarına konan dört ayrı kamera üç hafta boyunca yapılan yolculukları kaydetti. 1 ila 8 yaşları arasında iki çocuklu ailelerin katıldığı araştırmada ebeveynlerin çocuklarıyla çıktığı 92 yolculuk incelendi. bunların 90’ında sürücünün dikkatinin dağıldığı tespit edildi. Ebeveynlerin 16 dakikalık bir yolculukta ortalama 3 dakika 22 saniye gözlerini yoldan ayırdıkları ortaya çıktı. Cep telefonları dikkat dağıtıcı etkenlerin yüzde 1’ini oluştururken, arka koltuktaki çocuklar bu etkenlerin yüzde 12’sinden sorumlu. Bununla birlikte, babaların dikkatinin annelerinkinden daha sık ve daha uzun sürelerle dağıldığı görüldü. Araştırmada ayrıca, ön yolcu koltuğunda birinin oturmasının sürücünün çocuklardan kaynaklı dikkat dağınıklığını etkilemediği belirtildi. MİLLİYET  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al