Londralılar neden teknede yaşamı seçiyor?

Kanallarda dolaşarak yaşayacağınız bir tekneye dairenizi değişir misiniz? Bu yaşam tarzı Londralı gençler arasında giderek yayılıyor.

Londralılar neden teknede yaşamı seçiyor?

24 yaşındaki Matthew Winters iki yıldır Londra'da ama Broadway Market, Angel, Camden ve Little Venice gibi Londra'nın en pahalı semtlerinde oturmuş. Önümüzdeki 15 yıl için ödeyeceği elektrik faturasının tutarı sadece 600 sterlin olacak.

Çünkü Winters 'yüzen ev' olarak da adlandırılan bir teknede yaşıyor. Bu Londralı gençler arasında yaygınlaşan bir eğilim. 800 sterlinlik yıllık sigorta ve tekne ehliyeti ile Londra'nın kanalları boyunca istediğiniz yere demir atabilirsiniz. Ama iki haftada bir yer değiştirmek şartıyla.

İngiltere'nin dar kanallarından rahat geçsin diye bu teknelerin genişliği 2,1 metre oluyor. Sanayi Devrimi sırasında bu tekneler üretime yönelik taşımacılıkta kullanılırdı. Artık bu ihtiyaç ortadan kalkmış olsa da tekne tatilleri popülerliğini koruyor. Eskiden dar bir kesim bunu yaparken bugün teknede yaşam yaygınlaşıyor.

Bunun başlıca nedeni konut fiyatlarındaki artış. 2009'dan bu yana Londra'da konut fiyatları yüzde 86 artış gösterdi. Buna karşılık 2010'da Londra'nın 97 km'lik kanallarında 413 kişi teknede yaşarken bugün bu sayı 1615'e ulaştı. Bu, Britanya çapında teknede yaşayanların üçte birinden fazlasına denk düşüyor.

Ancak bu yaşam tarzı herkese uygun değil. Winters 11,2 metre uzunluğundaki teknesini gezdiriyor. Kapılar sanki Hobbitler için yapılmış; mobilya, dolap, tuvalet, yatak, ocak için ayrılan bölmeler geriye sadece iki ayaklık alan bırakıyor.

Winters şimdi Londra'daki Regent's Kanal'ın merkezdeki en kalabalık Kings Cross mevkiinde demir attığı için komşu tekneler birbirine çok yakın.

Teknenin içine oturup yerleştiğinizde ortam daha sıcak geliyor. "Bu tekne hayatımı kurtardı" diyor Winters. "Londra'da kira ödemek için çok çalışmanız lazım." Oysa şimdiki masrafı ayda 200 sterlin kadar ve buna tekne için ödediği taksit de dahil. "Bu büyüklükte bir tekneyi 18-24 bine alabiliyorsunuz; küçükleri çok daha ucuz" diyor. Teknenin üzerine yerleştirilmiş güneş enerjisi panelleri 600 sterline mal olmuş. Bu şekilde 15 yıl boyunca elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini söylüyor.

"Ayrıca iki haftada bir yeni bir yere demirlemeniz gerektiğinde sanki yeni bir semte taşınmış oluyorsunuz" diyerek savunuyor bu yaşam tarzını.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al