Light içecekler diyabet riskini yükseltiyor

Fransız bilim insanları uyarıyor: “Light” içecekler diyabet riskini yükseltiyor.

Light içecekler diyabet riskini yükseltiyor

Fransız bilim insanları uyarıyor: “Light” içecekler diyabet riskini yükseltiyor.

light_icecekHatta kadınlarda bu risk normal şekerle hazırlanan içeceklere kıyasla bile çok daha yüksek. Fransız Tıp Araştırmaları Enstitüsü INSERM’den Francoise Clavel-Chapelon ve Guy Fagherazzi, 1925- 1950 yıllarında doğan 66.188 kadının verilerini incelerken, iki ila üç yılda bir de beslenme alışkanlıkları hakkında bilgiler edinmişler. Değerlendirme, şekerli veya şekersiz içecekler içen kadınlarda diyabet tip 2 riskinin, şeker ilavesiz meyve suyu içenlere kıyasla daha yüksek olduğunu göstermiş. Light içeceklerdeki tehlike şekerli gazoz türü içeceklerden daha büyük. Haftada yarım litre light içecek içen kadınlarda diyabet tip 2 riski yüzde on beş artıyor. Haftada bir buçuk litre şekersiz içecekte ise bu risk %59’a kadar çıkıyor. Karşılaştırma için taze sıkılmış meyve suyu içen kadınların sağlık verileri incelenince bu kadınlarda diyabet riski tespit edilmemiş. Diyabet riski, en yaygın olarak kullanılan tatlandırıcıyla ilgili olabilir diyor araştırmacılar. Aspartam kan şekeri miktarının yükselmesine dolayısıyla da ensülinin artmasına neden oluyor. Hatta tatlandırıcıların etkisi şekerle bile karşılaştırılabilir. Light içecek tüketiminin yüksek diyabet riskiyle doğrudan ilişkili olduğunu söylemek için başka araştırmalara gerek var. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al