‘Lider korkutmaz, güven verir’

Liderlikte en önemli unsurun güven olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Liderlik çemberinin en ortasında güven vardır. Lider, eğer güven oluşturabiliyorsa o liderlik sürdürülebilir liderliktir" şeklinde konuştu.

‘Lider korkutmaz, güven verir’

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikoterapi Enstitüsü Derneği'nin düzenlediği 1. Uluslararası, 3.Ulusal Bütüncül Psikoterapi kongresinde “Kişilik ve Liderlik Stratejileri” konulu konuşma gerçekleştirdi. Prof. Dr. Tarhan, klasik, karizmatik ve bilimsel olmak üzere üç tür liderlik modeli olduğuna dikkat çekti.

Kocaeli Bayramoğlu Psikoterapi Enstitüsü Derneği Konferans Salonunda düzenlenen programda Tarhan, insanın kendi kendini yönetebilmesinin de bir liderlik çeşidi olduğunu vurguladı.

“Liderlik çemberinin en ortasında güven vardır”

Liderlikte en önemli unsurun güven olduğunu belirten Tarhan; “Liderlik çemberinin en ortasında güven vardır. Lider, eğer güven oluşturabiliyorsa o liderlik sürdürülebilir liderliktir" şeklinde konuştu.

“Çocuklara öğretilen duygu yönetimi liderlik işaretidir”

Duygu yönetimini, ilkokuldan itibaren öğretilen duygu yönetiminin liderlik işareti olduğunu dile getiren Tarhan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çocuklara duygu yönetimini ilkokuldan itibaren öğretmeye başlamalıyız. Duygu yönetimini iyi öğrenen ve uygulayan çocuklar iyi lider olacak kişilerdir.”

Einstein iyi bir lider değildi”

Tarhan, sözlerinin devamında iyi lider olmak için kişide sadece zekilik aranmasının yanlış olduğunun altını çizerek “Einstein iyi bir lider değildi. Herkes liderlerden zeki olmalarını bekler. Liderliği tek bir özellikte aramak yanlış. Einstein çok zekiydi fakat duygusal zekâsı yerlerdeydi. Lider denilen kişi pek çok özelliği bir arada bulundurmalı” ifadelerini kullandı.

İdeal lider nasıl olmalı?

Üç tür liderlik olduğunu söyleyen Tarhan, “Karizmatik, bilimsel ve klasik lider olmak üzere üç tür liderlik vardır. İdeal lider, üç tür liderliği de benimsemeli. Tek bir liderliğin arkasına sığınmamalı” şeklinde konuştu.

“Lider korkutmaz, güven verir”

Konuşmasının devamında patron ve lider kavramlarının farkına değinen Tarhan, “Patron emir verir, lider ekibiyle birlikte işin içinde olur. Lider korkutmaz, güven verir ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğr. Gör. Uz. Dr. Ahmet Bülent Yazıcı, Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a plaket takdim etti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alman psikoterapist Bert Hellinger, ailelerde kuşaktan kuşağa aktarılan bağları çözümleyerek bir psikoterapi yöntemi olarak aile dizimini keşfetmiştir
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Randevu Al