LAMAZE EĞİTİMİNE İLGİ ARTIYOR

LAMAZE EĞİTİMİNE İLGİ ARTIYOR

A.A

Alınan bu eğitimle gebelikte anne adayları duygusal ve bedensel yönden normal doğuma sağlıklı bir şekilde hazırlanıyor.

Gebelikte nefes alma  tekniklerini öğreten ve son zamanlarda giderek yaygınlaşan Lamaze eğitimi (doğum  ve doğuma hazırlık kursları) sayesinde anne adayları duygusal ve bedensel yönden  normal doğuma sağlıklı bir şekilde hazırlanıyor.

Bu tekniği alan anne adaylarının yüzde 95'inin ağrısız normal doğumla  bebeklerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirirken, doğan bebeklerin ise  diğerlerine göre daha sağlıklı olduğu bildirildi.

Adana'da kurulu Elifse Beden Eğitim Merkezinde açılan doğum ve doğuma  hazırlık kurslarına katılan aralarında şarkıcı Yeliz Yeşilmen'in de bulunduğu  anne adaylarına doğumun evreleri, hamileler için pilates, hamile masajı, bebek  bakımları ve bebek masajları hakkında bilgiler veriliyor.

Kurs eğitmenlerinden Tülay Özmen, kurslarına anne adaylarının büyük ilgi  gösterdiğini belirterek, anne adaylarını normal doğum hakkında bilgilendirerek,  bilinçli bir gebelik süreci geçirmelerini sağladıklarını söyledi.

Özmen, anne adaylarının hamilelik süresince psikolojik durumlarını da  takip ettiklerini bildirdi.

Adana Doğum ve Çocuk Bakımevinde görevli Kadın Hastalıkları ve Doğum  Uzmanı Operatör Dr. Murat Erdemtok da lamaze  eğitiminin anne adaylarını duygusal ve bedensel yönden bilinçli bir şekilde  normal doğuma hazırladığını söyledi.

Eğitimle doğumda acıyı azaltacak birçok tekniğin öğretildiğini belirten  Erdemtok, öğretilen tekniklerin içinde fiziksel egzersizler, nefes çalışmaları,  derin gevşeme, hayal kurma, görselleştirme, yürüme, sallanma, ağrıyı azaltıcı ve  rahatlatıcı masajlar, dans etme, doğumu kolaylaştırıcı doğum pozisyonların  bulunduğunu kaydetti.

Hamilelerin, doğumda ağrıyı azaltan bu teknikleri doğuma kadar çalışarak  öğrenebileceklerini belirten Erdemtok, 'Doğumda da dilediğini kullanabilir. Bu  sayede doğumlarını kendileri kontrol edebilirler" dedi.

Eğitimde öğretilen nefes alıp verme tekniğinin normal doğum sırasında  annenin gevşemesini sağladığı için bebeğe giden oksijen miktarını artırdığını  ifade eden Erdemtok, şunları kaydetti:

"Bu durum bebeğin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Bu tekniği alan anne  adaylarının yüzde 95'i ağrısız normal doğumla bebeklerini dünyaya getiriyor.  Ülkemizde normal doğumu artırmak için anne adaylarının hamilelik süresince bu  eğitimi almalarını sağlamalıyız."

Erdemtok, eğitimin hamileliğin ilk ayından itibaren alınması gerektiğini  ifade etti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al