Kuşlardan al haberi

Bilim adamları Uluslararası Uzay Üssü’nden yeryüzündeki kuş hareketlerini takip edip olası afetleri önceden belirlemeye çalışacak.

Kuşlardan al haberi

Bilim adamları Uluslararası Uzay Üssü’nden yeryüzündeki kuş hareketlerini takip edip olası afetleri önceden belirlemeye çalışacak.

kuslarhaberAlman ve Rus bilim insanları gelecek yıldan itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu’na yerleştirilecek yeni bir izleme cihazı ile dünya üzerindeki kuş sürülerinin, kelebeklerin ve böceklerin göç hareketlerini izleyecek. Bu sayede birçok doğal felaketin önceden tespit edilebileceği söyleniyor.

5 SAAT ÖNCE ALARM

Araştırmacılar, Icarus adı verilen izleme cihazı çalışmaya başladığında üzerlerine küçük vericiler yerleştirilen kuşların sıra dışı en küçük hareketinin bile tespit edilebileceğini ve deprem ya da volkanik patlama gibi doğal felaketlerde yıkım başlamadan 5 saat önce alarm verilebileceğini açıkladı.

GÖÇ YOLLARI İZLENECEK

Biyologlar göç rotalarının yakından izlenmesi sonucu hayvanlardan insanlara bulaşan SARS ya da kuş gribi gibi virüslerin yayılmasının da önlenebileceğini düşündüklerini söyledi. 40 milyon Euro’luk proje 12 farklı bilim ekibi tarafından da destekleniyor. BİRCE BORA/LONDRA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Narsistik kişilik, “Tanrılaştırılmış ve gerçekçi olmayan bir öz önem duygusu” olarak tanımlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Randevu Al