Kuruntu mu Gerçek mi ?

Hamilelik endişe duymadan geçmez. Doğru olan nedir ? Hayalden gerçeğe giden yolda her şeyi açıklıyoruz.

Kuruntu mu Gerçek mi ?
Hamilelik endişe duymadan geçmez. Doğru olan nedir ? Hayalden gerçeğe giden yolda her şeyi açıklıyoruz. Endişe duyduğunuz bir konunun evhamı ‘‘tavan’’ yapar. Doğru olan nedir ? Hayalden gerçeğe giden yolda her şeyi açıklıyoruz. Hayatımızda,endişe duygularımızı istemeden harekete geçiren hamilelik gibi başka bir dönem yoktur.Hamile kalmaya karar verdiğimiz andan itibaren,acaba hamile miyim ? sorusundan başlarız ve kendimizi hamileliğimiz boyunca sorulara boğarız. Bu peyniri yiyebilir miyim ? Çayımı açık mı içmeliyim ? Cep telefonumu kullanmam zararlı mı ? Evet, hamilelik gerçekten de gergin olduğumuz zamanlar yaratabilir. Özellikle yayın organları,son ‘‘yardımsever’’ araştırmaların şaşırtıcı sonuçlarını sık sık karşımıza çıkarırken güvenden çok herkese korku yükler. Hamilelereyse iki kat… Elbette,bu keyifli ama merak dolu dönemde açıkça sakınmamız gereken şeyler de var. Öyleyse nasıl oluyor da büyük korkulara kapılıyoruz ? İşte bunu sizler için araştırdık. Unutmayın! Doktorunuz size yardım etmek için var. Onunla iletişimde kalın ve aklınıza takılanları içiniz rahatlayana kadar sorun. Merak etmeyin onlar sizin gibi yeni annelere çok alışkın. İşte Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr. Numan Bayazıt’tan son hamile sağlığı ile ilgili öğütler…

‘‘OBEZ ANNELER KİLOLU BEBEK DOĞURUR’’

Uzmanımızın görüşü: Araştırmalar,doğum öncesi kliniklerine katılan annelerin %50’sinin kilolu ya da obez olduğunu gösteriyor.Bu tür klinikler,fetus için çocuk obezitesini içeren uzun vadeli kanıtlar sunuyor. Hamilelik öncesi ağırlığının önemli bir faktördür. Bazı kişiler sağlıklı beslenmelerine rağmen hamilelikte kilo tuzağına düşüyorlar. Fakat obeziteye eğilimliyseniz ve faydasız kalorilerle paketlenmiş diyet yiyecekler dahi yiyor olsanız, iri bir bebeğiniz olma olasılığı artar.

‘‘KARINDA VE MEMELERDE KAŞINTI ÇATLAKLARIN İLK BELİRTİSİDİR.’’

Uzmanımızın görüşü: Öncelikle hızla büyüyen karın ve memeler etrafında kaşıntının olması son derece normaldir.Bu bölgeler etrafında oluşan çatlakların ilk belirtisi kaşıntıdır. Hormonal değişimler de ciltte hassasiyeti artırarak kaşıntıya yol açabilir. Cilt gebelik sırasında normalden daha aktif organdır. Hem kan akımları artar hem de ter bezlerinin çalışması hızlanır. Buna bağlı olarak meme altlarında,meme uçlarında,kasıklarda ve diğer cilt kıvrımlarında terlemeye bağlı döküntü ve kaşıntılar olabilir. Bu bölgelerde cilt mantarı gelişebilir ve bu enfeksiyonlar da kaşıntıya yol açabilir. Meme başı çatlaklarını ve yarıklarını engellemek için hamileliğin 8. ayından itibaren göğüslerin emzirmeye hazırlanması gerekmektedir. “Bu nedenle, banyodan sonra kullanılacak Lanolin ve Zeytinyağı içeren Nas Lanolin göğüs ucu  kremi, doğum sonrası hem annenin acı çekmesini engelleyecek, hem de bebeğin gelişimi için gerekli olan süre süt vermesini kolaylaştıracaktır.” Bilindiği gibi, Zeytinyağı antiseptik ( bakteri,mantar ve mikrop üremesini engelleme ) bir özelliğe sahiptir.

‘‘HAMİLELİKTE SAÇ BOYATMAK DÜŞÜĞE NEDEN OLUR’’

Uzmanımızın görüşü: Saç boyamanın doğmamış bebeğinize etki ettiğini gösteren gerçek bir kanıt yok ama tamamen emniyette olduğunu gösteren bir kanıt da bulunmuyor. Eğer saçlarınızı boyattıktan sonra hamile olduğunuzu öğrendiyseniz merak etmeyin.Vücudunuzun emeceği kimyasal miktarı çok azdır. Fakat hamileliğinizin ilk ayları boyunca kimyasallarla kontağınızı en aza indirgemek çok iyi bir fikirdir. Bu nedenle ilk 12 hafta boyamadan kaçının,sonraki aylarda ise doğal, bitkisel boyalarla ilgili kuaförünüzle konuşun. Dikkat ederseniz ünlü anneler hamile kalmadan önce saçlarını kendi doğal rengine boyatır.Bu da çok iyi bir fikir.Dip boya yaptırmak zorunda kalmazsınız.

‘‘PERDE ASMAK,UZANMAK,AĞIR BİR ŞEY KALDIRMAK DÜŞÜĞE NEDEN OLUYOR’’

Uzmanımızın görüşü: Halk arasında bu tarz inanışlar vardır. Fakat gebelikte düşük sebepleri arasında bunlar yoktur. Çünkü düşük daha çok bebeğe ait anormalliklere bağlıdır. Erken dönemde embriyoya ait nedenler düşüklerin %80-90'ını oluşturur. Bunlar arasında en önemli neden o bebeğe ait kromozomal anomalilerdir. Erken dönem düşüklerin yarısından fazlasında bebeğe ait kromozom anomalileri saptanmaktadır. Ancak gene de bunlar gebenin dengesini kaybedip düşebileceği hareketler olduğu için kaçınılması gerekir.

Milliyet

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al