Kurtlar ve köpekler adaletsizliğe tepki gösteriyor

Current Biology’de yayınlanan yeni bir karşılaştırmalı psikoloji çalışmasına göre sadece köpekler değil kurtlar da adaletsizliğe insanlar ve primatlara benzer biçimde tepki gösteriyorlar.

Kurtlar ve köpekler adaletsizliğe tepki gösteriyor

Kurtlar ve köpekler sadece partnerleri ödül aldıkları ya da kendilerine daha düşük kalitede ödül verildiği deneyde işbirliği yapmayı reddettiler. Bu davranışın iki soyda da eşit güçte gerçekleşmesi, uzun süredir varsayıldığının aksine, bu davranışın köpeklerin evcilleştirilmesinin yarattığı bir etki olmadığını, bunun yerine ortak bir atadan kalıtıldığını gösteriyor.

Adaletsizliği fark etmek insanda özellikle başkalarıyla işbirliği yaparken daha önemli hale gelen sosyal bir yetenektir. Primatların farklı türleri de adaletsizliği kavrar ve tepki gösterirler. Başka türlerde bu davranışın varlığı nadiren gözlenmektedir ancak köpeklerle yapılan birçok çalışma bu tür için adaletsiz farkındalığının bir biçiminin var olduğunu ortaya koydu.  Şimdiye kadar köpeklerin bu yeteneği insanlara adaptasyonlarıyla yani evcilleştirmeyle bağlantılandırılıyordu.

Ancak en yakın akrabaları kurtlar da benzer bir adaletsizlik farkındalığı sergiliyorlar. Deney iki tür için de aynı şekilde gerçekleştirildi. Deney sırasında araştırmacının komutu ile hayvanların ödül almak üzere zile basması istendi. Yan yana duran kafeslerdeki hayvanlarda sırayla verilen komutlarda birisine tam ödül verilirken, diğerine daha düşük kalitede verildi(kalite testi) ya da hiç verilmedi (ödülsüz test). İki durumda da daha deneyin başında komşu kafestekinin tam ödül aldığını gören test hayvanları deneye katılmayı (zile basmayı) reddetmeyi başladılar.

Araştırmacılardan Jennifer Essler durumu “Deneye devam etmeyi reddetmeleri adaletsizliği fark etme yetenekleri olduğunu kanıtlıyor.” şeklinde açıklıyor. Önemli nokta hayvanlar partnerleri olmadığı zaman iki teste de zorluk çıkarmadan devam ediyorlar. Başka bir araştırmacı Friederike Range “Bu bize eğitmenle işbirliğini sadece ödül almadıkları için kesmediklerini gösteriyor. Reddediyorlar çünkü başka birisi bir şey alırken kendileri almıyor.” diyor.

Aynı zamanda kalite testinde de, kurtlar ve köpekler eğitmenle işbirliği yapmayı ve zile basmayı kesiyorlar. Essler’e göre bu tepki şimdiye kadarki hiçbir deneyde gösterilmemişti ve bu adaletsizliği anladıklarını daha açık biçimde onaylıyor. Kurtlar köpeklere göre daha hassaslar ve eğitmenin çalışmaya devam etmesi için çok daha fazla komut vermesi gerekiyor.

Köpeklerin ve kurtların sürü içerisindeki statüsü de hayvanların işbirliğini kesmelerinde önemli bir noktaydı. Range bu durumu “Yüksek statülü hayvanlar adaletsizlikten çok daha çabuk bıktılar çünkü böyle bir duruma alışkın değiller: Hiçbir şey almamak ya da yalnızca düşük kalite ödül almak. Dolayısıyla hiyerarşi adaletsizliğe verdikleri tepkiyle doğrudan ilgili.” diye açıklıyor.

BİLİMFİLİ

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al